komančéro komančéro komentáře u knih

Etika tvůrčí práce Etika tvůrčí práce Albína Dratvová

Moc hezkým, vytříbeným jazykem napsaná protektorátní obludnost, mající jen dvě polohy: kolovrat banalit a bezelstný (doufám) tlampač děsivých vizí. Některé kapitolky, například ta o lenoších, i pobaví kouzlem nechtěného, leč i zde z textu mrazí: "V nové době ani nebude místa pro lenochy."

07.02.2020 1 z 5

Černý pokoj v Longwoodu Černý pokoj v Longwoodu Jean-Paul Kauffmann

Geniální kniha, kterou však v Česku šlo koupit masivně zlevněnou a též v antikvariátech je častým levným hostem - komerční sukces to u nás tedy nebyl. Možná proto, že autor jednak líčí Napoleonovo ne slavné finální období, a též zvolil Francouzi milovanou, leč našinci ne moc oblíbenou techniku informační koláže - aneb hromady střepů, z nichž krásnou vázu máte si slepit sami. Etalonem této metody jsou Léviho-Strausse Smutné tropy. No tak Černý pokoj v Longwoodu jsou takové Smutné tropy light - ale pořád skvělá kniha. Navíc není ani tak o Napoleonovi, jako spíš o mužské krizi středního věku, kdy chlap má pocit, že dobře už bylo a teď už jen dřepí v rohu čekárny na smrt. Takoví čtenáři si dílo užijí.

07.02.2020 5 z 5

Ráno na pobřeží Ráno na pobřeží William Styron

Typické finální paběrkování od autora, který kdysi "jel bomby", ale pozdní hubená knížka už působí jako výškrab šuplat na poslední koblížek. Přesto text se čte dobře a občas i génius probleskne. Jen holt od Styrona jsem čekal víc.

22.02.2019 3 z 5