katharsis

Příspěvky

zrušený profil

Všechno, úplně všechnoVšechno, úplně všechnoN. Yoon

"Možná že existuje verze vašeho života pro všechny volby, které učiníte - i všechna rozhodnutí, která naopak neučiníte."

Všechno, úplně všechno je přesně ten typ knihy, kterou hrozně chcete dočíst, ale zároveň hrozně nechcete dočíst. Zhltnout příběh jedním dechem, nebo si v klidu vychutnat každé slovo, zamyšlení a metaforu v něm obsažené?

Nicola Yoonová užívá k charakteristice svých postav kontrastů (na nichž ostatně staví i celý děj knihy): zdraví/nemoc, svoboda/omezenost, strach/odvaha, radost/bolest. Co však osudy jejích hlavních postav a jejich matek spojuje, je otázka nevyřčeně se vinoucí celou knihou - "Jakou cenu jsme ochotni zaplatit pro lásku?"

+ Sociofobičtí a vážně nemocní čtenáři vnitřně souzní s autorčinou mezi řádky ukrývající se úvahou, může-li člověk prožít naplněný život v maximální izolaci od světa (a zda-li se pasivní vědomí o jeho existenci a pozorování dění přes okno může kvalitativně srovnávat s aktivním prožíváním tohoto dění).
+ Ano, kniha pojednává o životě s vážnou diagnózou. Především ale o hledání sebe sama a hledání svého místa ve světě, o vyrovnávání se a o odpouštění, o knihách.
+ Kdo by navíc nepropadl Madelininým recenzím, definicím a projektům? A Madeline samotné, která čte své nejoblíbenější knihy pozpátku?
- Studenti psychologie, psychologové, psychiatři a lidé se schizofrenií jsou zklamáni a dotčeni podpořením hojně rozšířeného mýtu o schizofrenii jakožto rozdvojení osobnosti (a to ústy Karly uvažující o "hodné" a "zlé" polovině Madeline, na něž se domněle rozdělila po seznámení s Oliverem). To je moje jediná výtka vůči této knize.
-----------------------------------------------------------------------------
Život je krátký™
Recenze s prozrazením zápletky od Kateřiny

"VŠECHNO, ÚPLNĚ VŠECHNO" OD NICOLY YOON
Prozrazení zápletky. Pozor!: "Láska stojí za všechno. Všechno."

09.07.2017