katapultova katapultova komentáře u knih

Kainovo dědictví Kainovo dědictví Charlotte Lyne

Výborná kniha. Ačkoliv nejde o klasický historický román, jak jej známe od jiných autorů, ale spíše o příběh zasazený do konkrétní doby, byť ten je ovlivněn vnějšími okolnostmi. Jde o typ románu, kde vyprávění skáče z jednotlivých postav, které se nakonec spojí, resp. je vyjasněno, jaká je vlastně příčina celého příběhu. Kniha je velice čtivě napsána a vhodně napínavě rozdělena do kapitol. I když mám drobné výhrady, například vůči příliš moderní mluvě nebo výkladu některých historických situací, román rozhodně nezklamal. Edit po druhém přečtení: zvyšuji na 5 hvězd, prostě jsem se nemohla odtrhnout.

05.05.2014 5 z 5

Zatoulaná královna: Hrdá vdova po Václavu III. Zatoulaná královna: Hrdá vdova po Václavu III. Oldřiška Ciprová

Něco tak strašného jsem snad nikdy nečetla. Vůbec se nejedná o historický román, ale o červenou knihovnu na rádobyhistorickém pozadí. Své výhrady rozdělím do dvou skupin - na historické a literární. Z těch historických vybírám namátky tyto chyby: oslovování, tykání a vykání, Viola s Václavem jako děti neběhaly po královských zahradách, Viola s Petrem jedou z Prahy do Sieny a zpět ve voze, nějakou dobu v Sieně pobudou, celé jim to trvá asi měsíc, navíc přes Alpy v zimě, celý ten příběh týkající se Sieny je naprosto nevěrohodný, část děje se odehrává během občanské války, v níž některé postavy těžko mohou být tam, kde podle knihy jsou, navíc o válce v podstatě nepadne ani slovo, a tak dále. Literární výhrady: postavy nemají žádný vývoj, žádnou motivaci, jejich jednání je pro mě jako čtenáře nepochopitelné, Viola někde tvrdí, že měla opravdu ráda Václava, ale brzy poté má zájem o Petra, důvod Violina odchodu do Sieny i hlavního tajemství knihy, v ní vlastně vůbec není.

19.08.2013 odpad!