kasavubu Online kasavubu komentáře u knih

Tři tváře anděla Tři tváře anděla Jiří Pehe

Tři tváře anděla, tři lidské osudy, do jejichž života vstoupí anděl. Když jsem knihu začínala číst, měla jsem trochu obavu, aby nešlo o nábožensky orientovanou literaturu. Po přečtení prvního (Josefova) příběhu jsem si to ještě i zčásti myslela, pak ale přišel příběh druhý a jeho začátek mě doslova “rozsekal”. Nerada bych spoilerovala, ale v takovém šoku jsem už dlouho nebyla. Už jen pro ten začátek druhého příběhu musím dát 5 hvězdiček, jinak to nejde. I když jak tu píší někteří komentátoři, “těch náhod a náhodných setkání” je ve všech příbězích opravdu dost. Taky mě to rozčilovalo, ale kniha má takovou hloubku, že to autorovi s klidem odpouštím. Všechny příběhy jsou neuvěřitelně čtivě, knihu jsem zhltla během krátké doby. Navíc autorův jazykový styl je velmi vytříbený, zkrátka a dobře čte se to jedna radost. Je těžké hodnotit jednotlivé příběhy. Každý je úplně jiný. První, na můj vkus na konci možná až moc optimistický, a druhý (Hanin) naprostý opak. Třetí příběh (Alexův) je pak z úplně jiného soudku. Zpočátku mě doslova nudil, říkala jsem si, že je to nádherná ukázka, jak jinak skvostnou knihu znehodnotit. Možná to bylo i líčením doby, která není z dnešního vidění tak atraktivní jako jsou obě světové války či éra komunismu. Pak jsem se ale přes úmorný začátek prokousala a zjistila, že příběh je doslova studnicí nejrůznějších filozofických otázek tápajích po smyslu lidského žití. Navíc v něm byl dle mého soudu bravurně vykreslen myšlenkový vývoj společnosti poslední třetiny 20. století. Zachycuje proměnu životních hodnot, nástup konzumní společnosti a totální deziluzi. Pochvalu si zaslouží i otevřený závěr knihy. Většinou nemám otevřené konce ráda, ale tady ho chválím kladně, ač se kniha zdá v mnoha ohledech spíše pesimistická, zde přece jen autor nabízí určitou naději, naději kterou člověk nesmí ztratit. Člověk má vždy možnost výběru, ale je jen na něm jakou cestu si zvolí.

23.06.2016 5 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Z knihy mám hodně rozporuplné pocity. Na jednu stranu se perfektně četla. Zajímavá byla dějová linie z minulosti. I tu duchařinu bych brala, ale nepochopila jsem některé souvislosti. Třeba Matěje, to asi nebyl ten desátník? Čekala jsem, že se pak třeba do sousedního domu přestěhoval nebo nějakou jinou souvislost. Byla to ale asi jen shoda jmen. Také psychická nemoc matky celý děj zbytečně komplikovala, člověk pak z příběhu nepochopil, co je realita a co matčin blud. Bylo v domě více duchů nebo jen ten Clařin a Emilin? Nesrovnalostí tu bylo více než dost. Nakonec tedy hodnotím třemi hvězdami.

20.04.2024 3 z 5

Svěžest vody Svěžest vody Nathan Harris

Moc vydařená knížka, která by si určitě zasloužila daleko větší reklamu. Jediným nedostatkem je trochu rozvleklejší začátek, který ale určitě stojí za to překonat. Za to budete odměněni perfektně vystavěným příběhem s úžasně pestrou směsicí postav, z nichž si některé zamilujete a jinými budete pohrdat.

14.02.2024 5 z 5

Pierre de la Ravel, pařížský porodník Pierre de la Ravel, pařížský porodník Antonín Doležal

Moc vydařený román pro všechny, kteří se zajímají o dějiny porodnictví a obecně o historii konce 18. století. Jsou zde dobře popsány všechny zásadní zvraty Velké francouzské revoluce, během níž si nemohl být nikdo jistý, kdy se obrátí proti němu. To se ostatně stalo osudným i hlavnímu hrdinovi. Kniha se pěkně četla, trochu jsem se obávala, že bude moc odborná, když je autorem sám lékař. Velmi mě zaujaly jednotlivé případy rodiček a celkový popis péče o ně. Bylo to moc zajímavé čtení. Jednoznačně doporučuju.

13.08.2023 5 z 5

Zvědavá lištička Zvědavá lištička Michal Belšán

Knihu jsem četla s dětmi, kterým se moc líbila. Měly v podstatě jen jedinou výtku, a to že tam mohlo být více prostoru věnováno zachráněné lišce. Bylo tam o ní pojednáno hodně okrajově. Určitě si přečteme další pokračování příběhů.

29.04.2021 4 z 5

Ostrov Ostrov Victoria Hislop

Knihu bych rozhodně do kategorie červené knihovny nezařadila (viz některé komentáře níže). Třebaže nakonec končí v podstatě happy endem, což také moc nemusím, je v ní obsaženo hodně myšlenek, které člověka nutí zamyslet se nad tím, jak dokážou být lidé k sobě v mezních situacích zlí, zároveň ale i laskaví a sebeobětující. Moc se mi líbilo, že přese všechen smutek, jenž z příběhu doslova čiší, je i tak kniha plná lidské naděje a touhy po životním štěstí, ať už je to kdekoliv, třeba i na Spinalonze (moc mě překvapil popis, jak to na Spinalonze vypadalo a jak tam malomocní žili - pokud je to tedy pravda a autorka nefabulovala). Mě tedy kniha velmi příjemně překvapila. Možná by ji prospěl trochu kvalitnější (vzletnější) překlad, ale to není chyba autora ale překladatele.

11.05.2018 5 z 5

Zeměbouře Zeměbouře Mons Kallentoft

Ani tentokrát Malin nezklamala. Kniha se četla skvěle. Jediné, co musím vytknout, je jistá předvídatelnost děje. Příliš snadno se dalo poznat, na jaké další oběti se vrah zaměří. To mi trochu kazilo výsledný dojem. Kniha je v celé sérii takový lepší průměr. Byly v ní už lepší, ale i horší díly. Moc se těším na pokračování, jsem docela napjatá, jak se bude série vyvíjet dál.

22.05.2017 4 z 5