Karel67 Karel67 komentáře u knih

Návrat z pekla Návrat z pekla Jan Vavřík

Nechápu předchozí komentář (parnik111). Kniha mi nepřipadá stručná ani nevěrohodná. Chyby v časové linii jsem si rovněž nevšiml. Návrat z pekla je fascinující výpovědí o zlu i dobru, o malosti i velikosti, o zbabělosti i hrdinství. Čtivá pro všechny generace, jak jsem si ověřil u svých vrstevníků i u studentů. Popište příběh rozvláčněji, ale nikdo to číst nebude. Pro mne tedy naopak - chválím autorův styl - tohle cesta je.

21.11.2018 5 z 5

Kolotoč strachu Kolotoč strachu Jan Vavřík

Kniha se čte jedním dechem. Vychází ze skutečnosti, a tím se stává drsným, místy až šokujícím, ale právě proto pro dnešní dobu tak potřebným mementem.

13.10.2015 5 z 5

Návrat z pekla Návrat z pekla Jan Vavřík

Souhlasím s předchozím komentářem, že jazyk knihy je nádherný. Nerozumím však až tolik tomu, že si snad autor se čtenářem "zahrává"... Neřekl bych, že je tlačeno na negativní emoce. Ty se u tohoto tématu u normálního člověka dostavují jaksi automaticky. Naopak, finální scéna zobrazující možnost v tu chvíli beztrestné pomsty, která nakonec vyústí v její odmítnutí je spouštěčem obrovské katarze a sebereflexe každého z nás. Vždyť každému z nás někdy někdo ublížil a každý z nás někdy ublížil někomu jinému - i když třeba ne vědomě a ne tak moc... Knihu bych zařadil mezi doporučenou četbu pro mládež. Takto se učí dějiny - ne pouze jmény, čísly a letopočty. Klobouk dolů, pane Vavříku.

19.11.2019 5 z 5

Kolotoč strachu Kolotoč strachu Jan Vavřík

Kniha je senzační jak tématem, tak zpracováním. Trochu mě mrzí jeden níže uvedený komentář, i když rozhodně neupírám jeho autorce právo na něj. Pokud se čtenářce nelíbí postavy z příběhu, protože jaksi nenaplňují její představy, tak právě to dokazuje, že mají opravdu blízko k reálným postavám ( a taky z nich vycházejí, protože inspirací byl skutečný příběh ). Nikde přece není psáno, že psycholog v reálu vám musí být vždy sympatický nebo že někdo ( v tomto případě Kristýna ) musí být stále a za všech okolností buď jen troska nebo naopak stále silný. Právě mnohovrstevnost a barvitost postav, zčásti i jejich nepředvídatelnost jsou důkazem umění autora vzdáleného všech klišé a černobílých pohledů a tím ho a jeho příběh přibližující skutečnému životu, stejně jako nám samotným a ostatním skutečným lidem okolo nás. Tímto se i jeho morální poselství stává zcela autentickým a plně hodnověrným.

06.06.2018 5 z 5

Případ Kláry P. Případ Kláry P. Jan Vavřík

Napínavé, dramatické, syrové, emocionální. Jako život sám. Od knihy se lze jen těžko odtrhnout. Nečekané zvraty, stálé povzbuzování čtenářovy touhy poznat, jak to bude dál, a jak to dopadne. Autor dosud nikdy nezklamal a platí to i o jeho nejnovější knize. Za mě - jednoznačné doporučení a palec nahoru.

01.05.2019 5 z 5

Návrat z pekla Návrat z pekla Jan Vavřík

Přeživších je už bohužel málo, paní ( slečno ) Cori. Je třeba o těchto věcech vědět a psát, i když už tu žádní přeživší nebudou. S tím ale asi souhlasíte. Vám vadí zpracování. Já si naopak myslím, že příběh je zpracován velmi kvalitně a hlavně tak, že po knize sáhnou a dočtou ji až do konce i mnozí mladí, kteří jinak už moc nečtou. A to je to, oč tu běží.

16.09.2016 5 z 5