KamilaCmolová KamilaCmolová komentáře u knih

Květy temnoty Květy temnoty Aharon Appelfeld

Další z mnoha knih o holocaustu, tentokrát z pera hebrejsky píšícího autora. Příběh vypráví o jedenáctiletém Hugovi, který je pro svůj židovský původ nucen ukrývat se v nevěstinci před nacisty. Chlapce ve svém pokoji střeží jedna z prostitutek, dávná přítelkyně jeho matky, jménem Mariana. Postupem času začne vznikat mezi ní a Hugem milostné pouto. Když se válka schyluje ke konci a město obklíčí ruští vojáci, kteří stíhají kolaboranty s nacismem, jsou oba protagonisté příběhu nuceni uprchnout a několik dní se ukrývat v lesích. Naneštěstí jsou dopadeni a Mariana je odsouzená za poskytování služeb německým vojákům. Hugo se vrací do města a hledá své rodiče.
Smutný příběh je napsán jednoduchým a prostým způsobem. Autor se vyjadřuje přímo, vyhýbá se používání složitých literárních tropů a figur. Hlavní hrdina se v průběhu děje mění – na jedné stránce působí jako naivní malé dítě, na další jako dospělý uvědomělý muž – a tento kontrast se v knize mnohokrát opakuje. Hlavní linii příběhu narušují sny a vzpomínky Huga, které příběhu spíše škodí, než aby ho ozvláštnily.
Kniha se četla rychle. Námět příběhu byl originální a zajímavý, ale od knihy jsem očekávala daleko více. Kniha ve mně nezanechala hlubší dojem. Celkově hodnotím jako průměrné čtení.

23.12.2019 2 z 5