jose_melich jose_melich komentáře u knih

Habibi Habibi Baja Dolce

Sám neviem, ako mám začať túto recenziu, pretože kniha ma dosť prekvapila. Prekvapila v dobrom slova zmysle. Som typ čitateľa, ktorý nemá problém siahnuť po hocijakom žánri. Niekedy čítam poriadne napínavý triler, inokedy zas prehupnem na erotický román. Základom pre mňa je však pútavý dej a Baja pútavý dej HABIBIMU rozhodne vymyslela. Príbehu nechýbalo absolútne nič. Dokonca erotická romanca mala aj zaujímavú zápletku, ktorú som vôbec nepredpokladal a to u mňa brutálne zabodovalo.
HABIBI. Poviem Vám, že čítanie tejto knihy bola pre mňa poriadne divoká jazda. Hlavný hrdina Harry, ktorý žije dvojaký život, prekvapoval v každej jednej kapitole. Cassie, hlavná hrdinka, to s ním rozhodne nemala ľahké. Osud chcel, aby sa títo dvaja stretli a v momente, ako sa Harry a Cassie na seba pozreli, začala sa temná romanca, ktorá nemala obdoby. Habibi ukáže Cassie svet bez cenzúry a zloží jej z očí ružové okuliare, ktorými sa pozerá na svet.
Kniha bola svetová. Knihe nechýbali zaujímavé hlavné postavy (pre mňa najmä Harry, ktorý sa vymykal prototypu sladkého hrdinu) a vynikajúco spracované vedľajšie postavy, z ktorých musím spomenúť najmä Beu. Taktiež sa mi páči, ako autorka nenútene zakomponovala do deja LGBT otázku prostredníctvom Leviho. Baja opäť ukázala svoj talent v písaní a Habibi rozhodne nesklamal.
Najviac sa mi páčili časti písané z pohľadu Harryho – možno práve preto, že som chlap a tie časti ma oslovili oveľa viac. Čiže musím povedať, že kniha podľa mňa nie je určená len pre zanietené čitateľky, ale aj pre vášnivých čitateľov. Samozrejme postava hlavnej hrdinky Cassie nezaostávala – naozaj som nečakal v závere tú dejovú linku, ktorú jej Baja vymyslela. Jej postava ma nesmierne prekvapila a to pozitívne. Páčilo sa mi, že autorka neidealizuje hlavných hrdinov a vykresľuje ich aj s chybami, ktoré má každý z nás. Dokonalí ľudia neexistujú a nemalo by to byť tak ani v knihách. Takže pre mňa HABIBI je naozaj veľkým prekvapením a mam pocit, že BAJA DOLCE sa stáva mojou obľúbenou slovenskou spisovateľkou.
Často som v predošlých recenziách čítal, že HABIBIHO budete buď milovať alebo nenávidieť a ja som sa do tejto knihy jednoducho začítal a nevedel som sa od nej odtrhnúť. Musím povedať, že mi bolo aj ľúto, keď som knihu dočítal, pretože nočný život hlavných hrdinov ma nesmierne bavil. Z knihy som cítil slobodu, voľnosť a nespútanosť, čo bolo zaujímavým momentom pri čítaní. Naozaj som mal pocit, že som unikol z reality a žil som s hlavnými a vedľajšími postavami príbehu, ktoré boli fantasticky vykreslené.
Záver bol fakt famózny. Brutálny. STROP. Už teraz sa teším na pána Candyho.

31.01.2021

Horkosladké esencie Horkosladké esencie Baja Dolce

Od románu Horkosladké esencie, ktorý napísala naša slovenská autorka @bajadolce, som nevedel, čo mám vlastne očakávať. Avšak v momente ako som siahol po knihe a začal som prevracať jednu stranu za druhou, zamiloval som sa do nej.
Baja má veľmi „nákazlivý“ štýl písania a musím povedať, že som sa naozaj „nakazil.“ A to hovorím v dobrom slova zmysle. Horkosladké esencie je kvalitne a do detailov spracovaný historický román, ktorý nenechá nikoho chladným. Autorka píše veľmi zaujímavo a pútavo. Hneď po prvých stranách som bol vtiahnutý do deja a nevedel som knihu pustiť z rúk. Prečo? Pretože som sa potreboval dozvedieť všetko o troch generáciách žien, ktoré nás sprevádzajú príbehom. Úplne všetko! A hlavne som sa chcel dozvedieť, o akom šokujúcom tajomstve a prekliatí sa píše v anotácii.
Veľmi sa mi páči, že to autorka nepreháňa s opismi prostredia a venuje pozornosť skôr dialógom, ktoré sú zaujímavo napísané. Prostredníctvom dialógov sa dozvedáme, akí sú v skutočnosti hlavní hrdinovia, aké sú ich sny, nad čím premýšľajú a po čom túžia. Ústrednou postavou je mladá dievčina Linda, ktorá mi je sympatická hlavne tým, že je ambiciózna a má veľké plány do budúcna. Navyše sa mi páčia postavy, ktoré si nedávajú servítku pred ústa a Linda rozhodne patrí k hlavným hrdinkám, ktoré povedia to, čo si práve myslia.
Linda je zaľúbená do Daniela. Títo dvaja sa mi v príbehu nesmierne páčia, pretože sa poznajú už odmalička. Spoločne si prežili veľa pekných chvíľ. Avšak v ich životoch nastali i chvíle, na ktoré by najradšej chceli čím skôr zabudnúť. Prostredníctvom Lindiných záhadných a tajuplných snov sa vraciame do minulosti, v ktorých bližšie spoznávame osud jej starej mamy Olívie. Priznám sa, že páčia sa mi romány, v ktorých sa používa retrospektíva a Baja ju vedela do deja vsunúť vždy v ten správny čas.
Postavy sú do detailov spracované, každá je niečím iná, výnimočná a odlišná od tej druhej, čo je podľa mňa veľkým pozitívom. Hlavní hrdinovia, no i vedľajšie postavy boli vykreslené v príbehu do detailov. A práve preto sa mi príbeh ako taký, veľmi páčil.
Ďalším plusom, ktorý musím spomenúť, bol prvok fantasy, ktorý spisovateľka @bajadolce zakomponovala do deja. Les pod horou dýchal mágiou a obrovským tajomnom, čo veľmi oceňujem, pretože fantasy ja rozhodne milujem.
Autorka vsadila na krátke a výstižné kapitoly, ktoré neboli veľmi zdĺhavé a zaťažené prílišnými opismi. Tým pádom sa kniha čítala oveľa rýchlejšie. Dej plynie a plynie a Vy sa ani len nenazdáte, a už ste v polovici knihy. Taktiež musím podotknúť, že niektoré kapitoly boli veľmi dojímavo napísané a zvraty, ktoré v deji nastali, mi spôsobili zimomriavky na celom tele. Naozaj som strašne rád, že som Horkosladkým esenciám dal šancu, pretože autorka ma nesmierne prekvapila a teším sa na jej ďalšie knihy.
Čo dodať na záver? Výborná slovenská spisovateľka, fantastická kniha, dokonale spracovaný príbeh troch žien a dvoch rodov, zaujímavé prostredie, dokonalé postavy – toto všetko v knihe Horkosladké esencie nájdete a ja Vám túto skvelú knihu môžem len odporučiť všetkými desiatimi. Pre mňa je táto kniha veľkým prekvapením. ÚPLNÝ TOP.

23.01.2021