jiri7236 jiri7236 komentáře u knih

Oživlé karikatury /jak jsem je znal a kreslil/ Oživlé karikatury /jak jsem je znal a kreslil/ Ota Mašek

Původně jsem si Oživlé karikatury pořídil ze zvědavosti – byl jsem zvědavý na karikatury sportovců od Otakara Maška. Že jsou velmi zajímavé a čtivé i jeho texty, jsem zjistil hned, jak jsem se začetl do prvních medailonků. Velmi brzy jsem taky zjistil, že Mašek nebyl jen „sporťák“, ale byl i velkým milovníkem (a sběratelem) umění. Znal se se spisovateli, básníky, malíři, herci a dalšími umělci, a tak se v knize vedle medailonků sportovců (pro které většinou čerpal informace ze svých osobních setkání s nimi) vyskytují i medailonky umělců – našich i zahraničních. Pokud se chcete vrátit do doby, kdy ještě hokejoví brankáři chytali puky bez hokejových chráničů, kdy zástupci bílého sportu oblékali jen bílé tenisové oblečení, a kdy oštěpařky házely „jen“ 50 metrů, tak sáhněte po Oživlých karikaturách. Ale nebojte se, najdou se v knize i mladší sportovci – např. Jaromír Jágr, Pete Sampras či Monika Selešová. (A já slibuji, že po přečtení této knihy pro mě Tal už nikdy nebude jen šachistou na tři písmena do křížovky.)

07.01.2024 5 z 5

Krhútská kronika Krhútská kronika Pavel Weigel

Když koncem roku 2022 šel do kin Avatar 2, nemohl jsem si nevzpomenout na krhútského vládce Avatára. Mrknul jsem na internet, abych zjistil, co je nového u Krhútů a zjistil jsem, že před deseti lety vyšlo čtvrté vydání Krhútské kroniky, s novými kapitolami Pavla Weigela. Zakoupil jsem si ji, protože jsem vlastnil jen jakési starší samizdatové vydání. Nenašel jsem v knize vyznačené, které kapitoly/přílohy jsou nově přidány, což mi ale až tak nevadilo, protože jsem si stejně chtěl Kroniku zase jednou přečíst celou. Nakonec jsem poznal, co doplnil pan Weigel - Hrychovy texty, o čemž snad nikdo nepochybuje, jsou i dnes geniální prča, a rád přiznávám, že např. i u Weigelovy přílohy Krhútské národní písně a tance jsem se velmi dobře bavil. V knize zůstal starý překlep, takže stále nevím, zda lesy byly Zdravášovy či Zdaravášovy (ale Zdravášovy jsou v knize jen 1x, takže je to asi jasné). Taky mě trklo do oka časté dělení slova Krhúti na konci řádku na Krh-úti, ale proč by Krhúti nemohli mít vlastní pravidla pro dělení slov (spíš by bylo divné, kdyby je neměli). V knize ale lze najít více drobných překlepů, z nichž nejviditelnější je občas chybějí mezera za Poznámkou, takže následující text je s Poznámkou slepen. Pokud se v pátém vydání Krhútské kroniky podaří vychytat mouchy, rád dám plný počet hvězdiček (budu-li ještě). Dnes jednu ubírám. JM

24.04.2023 4 z 5