Oživlé karikatury /jak jsem je znal a kreslil/

Oživlé karikatury /jak jsem je znal a kreslil/ https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/279441/bmid_ozivle-karikatury-jak-jsem-je-znal--GMi-279441.jpg 5 1 1

Umělecky ztvárněná sportovně kulturní historie konce druhého tisíciletí.

Vydáno: , Riopress

jiri7236
07.01.2024 5 z 5

Původně jsem si Oživlé karikatury pořídil ze zvědavosti – byl jsem zvědavý na karikatury sportovců od Otakara Maška. Že jsou velmi zajímavé a čtivé i jeho texty, jsem zjistil hned, jak jsem se začetl do prvních medailonků. Velmi brzy jsem taky zjistil, že Mašek nebyl jen „sporťák“, ale byl i velkým milovníkem (a sběratelem) umění. Znal se se spisovateli, básníky, malíři, herci a dalšími umělci, a tak se v knize vedle medailonků sportovců (pro které většinou čerpal informace ze svých osobních setkání s nimi) vyskytují i medailonky umělců – našich i zahraničních. Pokud se chcete vrátit do doby, kdy ještě hokejoví brankáři chytali puky bez hokejových chráničů, kdy zástupci bílého sportu oblékali jen bílé tenisové oblečení, a kdy oštěpařky házely „jen“ 50 metrů, tak sáhněte po Oživlých karikaturách. Ale nebojte se, najdou se v knize i mladší sportovci – např. Jaromír Jágr, Pete Sampras či Monika Selešová. (A já slibuji, že po přečtení této knihy pro mě Tal už nikdy nebude jen šachistou na tři písmena do křížovky.)

Autorovy knížky

Ota Mašek