JaneSkalova JaneSkalova komentáře u knih

Carol Carol Patricia Highsmith

Nejdříve jsem viděla film, pak jsem si musela ihned koupit knihu. Několik lidí má pocit, že ta kniha postrádá emoce. Možná to trochu chápu... Emoce jsou tam vyjádřené, pro mě dostatečně. Na někoho můžou ale působit jinak. Může to vypadat jakože jsou skryté za něčím jiným. Ony nemusí ani mluvit a už tam ty emoce jsou. Stačí pár pohledů a nepotřebuje to ani zbytečná slova. Je tam i z větší části vyobrazený celkový postup přemýšlení nad tím, kdo vlastně Tereza je, čím chce být a co cítí. Moc lidí kolem sebe nemá. Jen přítele Richarda, jeho rodinu a vetšinou jeho přátelé. To, že Carol potká je pro ní v tomhle směru vlastně přínosem, protože jí to pomůže najít samu sebe. Skoro vlastně ihned se do Carol zamiluje a to jí donutí hodně přemýšlet. Do toho ještě ta doba a fakt, že se takový vztah posuzuje skoro jako zločin. Všechno tohle je tam více rozvedeno a to jsem ve filmu postrádala. Četla jsem, že je to snad jediný příběh své doby, který nekončí smrtí, odloučením nebo jinou tragickou událostí v souvislosti s tím, že se nejedná o může a ženu. V tomhle ohledu je to obsáhlejší než film, to jsem ale očekávala... Na to jsem se těšila. I když jsem ten film viděla, věděla jsem, že od toho můžu čekat víc a právě proto jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Za sebe můžu napsat, že je to skvělý příběh a určitě stojí za to si ho přečíst. I když někdo viděl film, stále dokáže překvapit. :)

10.03.2016 5 z 5