jakub3826 jakub3826 komentáře u knih

0 TU. Svazek II 0 TU. Svazek II Jakub Hussar

Poslední měsíc jsem žil půlkou myšlenek na magravech a na Coraabu, svět mě pohltil. Chvílemi bylo až nepříjemné prožívat s hlavní hrdinkou její útrapy. Příběh mi evokoval romány jako Muž, který rozuměl hadí řeči; nebo Studenti, láska, Čeka a smrt. Ty jsou pojaté jako deník. 0 Tu je zpětně vyprávěná kronika, takže se styl vyprávění příliš nemění s tím, jak hrdinka dospívá.

Intermezzo na konci dokonce přidává možnost nespolehlivého vypravěče, což nenásilně dodává knize další rozměr a funguje jako zcizovák, který ospravedlňuje podivnosti ve vyprávění (Gammah se dvakrát dozvídá o Riinovi a Csidajovi?).

Objevuje se i můj oblíbený motiv z Kantosu Hyperionu (kabátovské Dary, které bojíme se vrátit).

Tolkien vymyslel příběh dobrodružné cesty, aby mohl představit svůj svět a na posledních 150 stránek nacpat dějepis. Jakubovi se podařilo ten dějepis daleko přirozeněji integrovat do příběhu. Povedlo se mi vžít se do z pohledu dnešního Coraabiana přes 4000 let mrtvé legendy a dal bych si to znovu! :)

21.08.2021 5 z 5

0 TU. Svazek I 0 TU. Svazek I Jakub Hussar

Úžasné zpracování, soundtrack ke knize, řada originálních nápadů. Jazyku jde intuitivně rozumět, dokonce jsem objevil slovníček pojmů až po přečtení knihy :) Kratičké kapitoly, kde každá odhaluje další aspekty fantastického světa Coraabie.
Ten mě různými způsoby provází od puberty, takže jsem se na knihu velmi těšil. K příběhu se vyjádřím v komentáři k druhému dílu, přečetl jsem je oba hned po sobě.

21.08.2021 5 z 5