JajinkaBeck JajinkaBeck komentáře u knih

Krev a led Krev a led Robert Masello

Začalo to jako jedna úžasná výprava. Normálně na obsáhlé popisy scenérií moc nejsem, ale cesta na Antarktidu je něco tak neobvyklého a obyčejnému člověku vzdáleného, že jsem zkrátka podlehla. Krom toho Masello popisuje poměrně nevtíravě a hlavně barvitě, takže si člověk pomalu ani neuvědomí, že právě přečetl dvě strany popisu lodi a ptáků, kteří nad ní krouží.

Co se mi rovněž hodně líbilo, bylo dvouúrovňové vyprávění. Skoky z Anglie z konce 19. století do moderní civilizace a zase zpět nutí číst dál a dál. A hlavně čtenáře přímo tlačí k tomu, aby pochopil obě strany a aby nikoho vyloženě nenáviděl. Sympatická byla i postava Michaela. Prošel si životním traumatem a cestou na Antarktidu se snažil znovu najít sám sebe.

A teď k tomu, co se mi zas až tak nelíbilo - přijde mi zajímavé, jak se do jedné knihy dá "vecpat" tolik žánrů. Začalo to málem jako výpravný dokument, pokračovalo sci-fi, pak se to přehouplo do fantasy a skončilo málem jako román z červené knihovny. Ve finále mě pak napadlo, že je to celé takové nevyrovnané, jako kdyby sám autor nevěděl, kam a jak to vlastně vést.

Závěr mi připadal dost naivní. Na to, jak se celou dobu kniha tvářila, to bylo zkrátka skoro až nepřípustné. Ten přehršel žánrů to zkrátka korunovalo.

Nechci prozrazovat detaily, ke knihám tohoto žánru se to ani nehodí, protože jde o každičký zvrat. Taky nechci, aby si někdo myslel, že tohle dílo zatracuji. Jak jsem řekla, jsou tam skvělé pasáže a v budoucnu po knize nejspíš sáhnu znovu. Pár výrazných "ale" tam nicméně je :)

28.12.2013 4 z 5

Láska na zavolanou Láska na zavolanou Madeleine Wickham

Musím se přiznat, že když "to" na mě přijde, je tohle kniha přesně podle mého gusta. Dopadení zlosyna, kopa legrace, postupné poznávání "toho chlápka" a nějaká ta (ne)svatba. Faktem je, že Poppy si za spoustu svých problémů mohla sama, ale buďme k sobě upřímné - není to náhodou případ prakticky nás všech? V životě málokdy narážíme na lordy Voldemorty, prostě si ty klacky systematicky házíme pod nohy sami. Strašně se mi líbil vyvíjející se vztah dvou lidí, které svede dohromady jen náhoda a palec nahoru i za nestandardně zpracovaný standardní konec :-)

02.11.2013 5 z 5