HelcaH. HelcaH. komentáře u knih

Na Leopardí skále Na Leopardí skále Wilbur Smith

Nádherná kniha, která mi mnohokrát vehnala slzy do očí. Afriku miluji, vždy mne fascinovaly její tajemná a divoká místa, a tím pádem i Wilbur Smith je jedním z mých nejmilejších autorů. Bylo velmi zajímavé přečíst si, jak jeho jednotlivá díla vznikala, podle koho vytvořil hlavní postavu, jakými zážitky byla inspirována, proč se rozhodl k jejímu napsání. Určitě bych jí proto doporučila hlavně čtenářům, kteří mají už přečtenou většinu nebo alespoň několik jeho knih, protože tak budou mít ještě o něco větší zážitek.

Byla jsem moc ráda, že jsem se dozvěděla něco o autorově životě - líbilo se mi, že byl celý život tak aktivní - lov divoké zvěře, rybaření, práce na rybářských lodích, potápění, pilotování letadel, cestování po celém světě, lyžování a možná jsem toho ještě hodně zapomněla. Takový člověk si na sklonku života může říci - ano, prožil jsem plnohodnotný život a ano, byl úžasný, stálo to za to.

Hrozně se mi líbilo autorovo vyprávění o jeho dětství a mládí, o lásce k četbě a světu knih a fantasie, povídání o jeho oblíbených autorech, kteří ho ovlivnili (Steinbeck, Hemingway) a o jeho kariéře spisovatele (úspěchy i neúspěchy, překážky, setkání a zkušenosti se čtenáři - krásná, smutná, dojemná i vtipná), také se líbil autorův přístup ke společenským otázkám - ochrana přírody (i ve spojení s otázkou lovu), rasismus, politika, sexualita - a k životu vůbec, myslím, že na věci nahlíží rozumně, a že má na jednu stranu v sobě spoustu respektu a lidskosti, ale na druhou stranu chápe, že nic se nemá přehánět, k čemuž má současná moderní společnost mnohdy sklony. V knize autor také hodně píše o tom, jak si užívá úspěchy své práce, jak si může dovolit cestovat po celém světě, co všechno kde zakoupil, jak si našel mladou ženu, atd., ale konec konců, proč ne, za jeho úspěchem stojí velmi tvrdá práce a odříkání (což v knize také popisuje) a určitě si to zaslouží.

Hezké je, že v knize je zapracována první povídka, kterou autorovi vydali tiskem (jeho první otištěné dílo) - velmi dobrá podle mne - a ještě krátká povídka, se kterou jako malý kluk ve škole získal cenu, obě stojí za přečtení. Souhlasím s ostatními, že "Na Leoparní skále" je skvělá kniha a možná nejlepší, co zatím napsal. Já osobně jí považuji za vyvrcholení a shrnutí veškeré jeho dosavadní tvorby. To ale nic nemění na tom, že přeji autorovi, aby spokojeně psal až do sta let :).

16.08.2019 5 z 5