hanci07 hanci07 komentáře u knih

Probudit lvy Probudit lvy Ajelet Gundar-Gošen

(SPOILER) Kniha se zabývá několika tématy existence člověka. Pro mě je na prvním místě uvědomění si, že člověk sám sebe nepozná (i když je přesvědčený, že ano), až když se ocitne v mezní situaci. I pak je to velmi namáhavá cesta a hodně bolestivá, když si postupně uvědomuje, jaký skutečně je - a nejdůležitější je, jak s tímto poznáním naloží pro budoucí život. Další velké téma je rasismus - nadřazenost jedné rasy nad ostatními. Stejně tak perfektní rozebrání velmi složitých poměrů v rodině, v partnerství a v neposlední řadě vztah dětí a rodičů a naopak. Závažné téma utečenců, jejich boj o přežití, drogové mafie......... Pro mě - na rozdíl od ostatních tady zveřejněných komentářů - je konec velmi realistický a pravděpodobný - sobeckost hlavního hrdiny se prolíná celou knihou - a nakonec i zvítězí. Bez ohledu na to, že ho žena - Eritrejka - fyzicky i duševně (je to velmi silná osobnost) přitahuje, a přestože ona ho nezradí, on jí nepomůže a nechá ji v marasmu utečeneckého tábora všanc pravděpodobně velmi smutnému osudu. Je vidět, že knihu napsala psycholožka.

18.03.2019