Hanap279 Hanap279 komentáře u knih

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

***** Knihu jsem četla už dávno, film s Redfordem viděla minimálně dvakrát. Tentokrát jsem to zkusila v němčině (dvojjazyčnou verzi). I ta se mi četla skvěle. Za mne silný příběh, kde je skoro vše. Americký sen, bezduchý život americké smetánky, vlastně asi i jako dopad světové války, životní láska, marnost pokusů vstoupit dvakrát do téže řeky, vítězství peněz nad ctí, prospěchářství atd. Ani bych nemusela vidět film a přesto bych měla před očima vše. Jsem skoro v šoku z hodnocení většiny ostatních čtenářů. Například, že celému příběhu chybí vyvrcholení, je to dobrá kniha na letní čtení ap. Vždyť to byla jedna ze 100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde! Ale možná jsem jen o dost starší než většina čtenářů.

17.11.2021 5 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

S hodnocením většiny čtenářů se celkem shoduji (m.j. popis sexu mě taky překvapil), jen mi přijde, že snad nikdo nepochopil závěr stejně jako já. Podle mne změna v myšlení "hrdinky" nebyla díky paraglidingu, ale tím, že se zjistila, že ani její muž není dokonalý a že i jemu chybí dobrodružství. To on navrhl paragliding a ona do toho šla, i když se bála. Myslím, že jí došlo, že ani v manželství nemusí být nuda a není proto nutné zrovna absolvovat paragliding. Myslím, že společně "postoupili na vyšší level" vztahu.

14.01.2021 2 z 5