Garik Garik komentáře u knih

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Vynikajúci román, ktorého autor ponúka odpovede na mnohé otázky vzťahu k Bohu a viere, otázky, ktoré si kladieme v súvislosti s problémami, ako sú chápanie Boha ako Trojice, účel stvorenia, vzťahy a láska, autonómia a sloboda človeka, existencia dobra a zla, prítomnosť utrpenia vo svete a ďalšie. Toto skvelé dielo dáva rozumu poznanie a duši pokoj a radosť.
Odporúčam všetkým milovníkom krásnej prózy, akýchkoľvek odporcov viery a kresťanstva nevynímajúc. Možno práve oni nájdu v tejto knihe to, čo hľadajú, i keď niektorí možno o svojom hľadaní ešte nevedia.

30.11.-0001 5 z 5

Nech to zostane v rodine Nech to zostane v rodine Daniela Kapitáňová

Táto kniha ma chytila od jej samého začiatku, prečítal som ju takpovediac jedným dychom a to napriek tomu, že sa nepočítam medzi fanúšikov detektívok. Možno to bolo aj tým, že toto svieže dielko hranice žánru mierne presahuje.
Dej sa sprvu odohráva na Slovensku súčasnosti, neskôr sa prenáša na opustený grécky ostrovček. Exteriéry však nie sú dôležité, aj keď si o nich čitateľ vďaka výstižným opisom vytvára dokonalú predstavu. Zaujímavé sú psychologické profily, charakteristiky postáv (ktoré sú vlastne všetky kľúčové) a najmä ironizujúci a prenikavý pohľad, ktorým sa hlavná hrdinka díva na tieto postavy, na ich jednanie a domnelé alebo skutočné pohnútky, na dej okolo nich, na okolitý svet aj na samu seba. A napokon, nechýba ani jasné morálne stanovisko, s ktorým sa čitateľ môže bez problémov stotožniť.
Knihu by som ohodnotil na cca 80%, no keďže sa každý titul snažím hodnotiť v rámci danej kategórie, dávam plných 100%.

30.11.-0001 5 z 5

Let Kondora Let Kondora William Earl Johns

Profesionálne odvedená práca, „čistá komercia“, nič menej a nič viac. Aby to však neznelo moc odsudzujúco, treba priznať, že sú aj chvíle, keď človek potrebuje vypnúť, odpočinúť si, iba tak sa pobaviť. A takéto dielka sú na to ako stvorené, netreba premýšľať, stačí sa zabávať.

30.11.-0001