furunkl furunkl komentáře u knih

Zjizvení Zjizvení Petra Neomillnerová

Jsem přesvědčen, že česká fantastika je na světové úrovni a mnoho českých spisovatelů a spisovatelek strčí do kapsy zvučná jména angloamerická i evropská. Ovšem to co předvedla Petra N. V knize Zjizvení je vyjímečné i na naše utěšené poměry. Závěrečná část příběhu o čarodějce Moire je vskutku finále shakespearovských kvalit. Hlavní hrdinka už není tou vyčůranou hárající fenou z prvního dílu, která má všechny chlapy za onuce, a tak se můj malý vnitřní mužský šovinista přestal ošívat. I tak ovšem zůstává Moire perverzním egomaniakem a její kumpáni jsou perverzní psychopati. Jenomže ve světě, kde jsou téměř všichni ostatní zbabělí pleticháři, jim nezbývá nic jiného než být kladnými hrdiny.
Přestože je v celé knize vlastně jen jedna pořádná akční scéna, je napínavá od začátku do konce. Atmosféra je vytvářena dialogy, které jsou, při všech těch hrůzách, někdy morbidně vtipné a jsou napsány vskutku mistrovsky.
Není to čtení pro slabé povahy. Sprosté výrazy, sex na hranici pochopitelnosti a mrzačení jsou běžnými jevy. Ovšem otrlý čtenář je odměněn intenzivním zážitkem. Krutým, brutálně poetickým, zážitkem.

16.08.2015 5 z 5

Santiago: Mýtus daleké budoucnosti Santiago: Mýtus daleké budoucnosti Mike Resnick

Ve své jednoduchosti geniálně dokonalý sci-fi spaghetti western. Příběh o časech, kdy ženy byly osudové a muži byli opravdoví muži. Nebo teprve budou?

16.08.2015 5 z 5

Valhala Valhala František Novotný

Valhala je jako žulový masiv. Naprosto kompaktní dílo složené z částeček a žilek. Tu různé mýty, náboženství, a filizofické systémy. Tu odkazy na různé známé postavy historie v naprosto překvapivých kontextech. Cestování v čase, cestování v cestování v čase. Někdy drsné vyprávění o bezmoci a fatalismu, jindy téměř hrdinské sebeobětování a boj do posleního dechu. Někdy dobrodružné příběhy o přátelství, jindy zničující explicitní sex. Čtenář, který je alespoň průměrně znalý historie První a Druhé Světové, ale také Studené války, bude okouzlen alternativami, které jsou mu zde nabízeny. Zajímavě je pojatá druhá a třetí kniha, jejichž části jsou vyprávěny z pohledu jiných účastníků událostí. I přesto, že čtenář zná výsledek jejich peripetií, je nový pohled obohacením a dovysvětlením cesty, která byla v prostřední knize jen nastíněna. Valhala je intelektuální hostinou v tom nejlepším slova smyslu a přemýšlivý čtenář si přijde na své. Vzhledem k hutnosti textu a spletitosti příběhu je lepší, číst všechny díly jedním rázem. K tomu je nové, krásné, omnibusové vydání jako stvořené. Ukončení příběhu je logicky jednoduché, přesto uspokojující. Vše završuje rozsáhlý poznámkový aparát.
Valhala je pro mně jeden z nejlepších českých románů. Nejen fantastických. Obstojí totiž i mezi tzv. vážnou literaturou i jakoukoli beletrií.

15.08.2015 5 z 5