Fritol Fritol komentáře u knih

Ve stínu jakuzy Ve stínu jakuzy Shoko Tendo

Přiznám se, že jsem si knihu koupil čistě pro doplnění sbírky japonské literatury a na základě nepříliš přesvědčivě vypadající obálky jsem původně ani neměl v plánu ji číst. Po nahlédnutí na pár prvních stránek mi to ale nedalo a rozhodně nelituji. Ve stínu jakuzy je tak neskutečně drsný příběh, až se zcela upřímně divím, že je autorka ještě naživu a obdivuju ji, jak se se vším tím hnusem v životě dokázala vypořádat. Samozřejmě čtenáře může odradit, že za spoustu věcí si mohla sama a někdy se pasuje do role oběti i přes svou vlastní hloupost, ale těžko soudit mentalitu člověka, který vyrůstá v takových podmínkách. Doufám tedy, že Shoko Tendo konečně našla v životě štěstí. Rozhodně si ho zaslouží.

14.09.2020 4 z 5

Dívka s bombou Dívka s bombou Jari Järvelä

Jedno z největších knižních překvapení, na které jsem za pár drobných narazil v Levných Knihách. Přes očekávání, že půjde o brak jsem dostal napínavý a místy vtipně napsaný příběh o pomstě z prostředí sprejerů a hlídačů ve Finsku. Vyprávění z pohledu dvou hrdinů je vyvážené tak akorát, aby čtenáři mohli sympatizovat s oběma, ač osobně jsem fandil spíše hrdince Metro, i když oba nepřátelé sklouzávají na vlnu stejného motivu. Na plný počet to nestačí, ale výborné zakončení se mu jistě přibližuje.

26.08.2019 4 z 5