Flicek13 Flicek13 komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Kniha „Babička“ se mi velice líbila a doporučila bych ji všem věkovým kategoriím. Popisuje každodenní život jak na vesnici, tak i v zámku a podzámčí. V knize se často vyskytují slova ze staré češtiny, což ještě více dává možnost se přímo vcítit do děje.
Patří do žánru Povídky. Kniha se tedy jeví jako velice zajímavá a vtáhne čtenáře snadno do děje. Autorka popisuje souběžně několik příběhů různých lidí, které se pak někdy prolínají nebo na sebe navazují.
Hlavní postavou je babička (Magdaléna Novotná), která provádí čtenáře svým příběhem celou knihou. Jedná se o hlavní postavu. Další hlavní postavou je Barunka, tj. sama spisovatelka.
I když se jedná o starší český jazyk je možné použít některé pravdy a poučení i v současné době, např. poctiovost, zájem a starost o jiné apod.

11.09.2013

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Na knize Povídky malostranské mne nejvíce zaujalo živé vyprávění životních příběhů obyčejných lidí z této části Prahy. Mnoho autorů využívá tajemnost a kouzla, která jsou spjata s malebnými kouty staré Prahy (Malá Strana, Staré Město atd.), ale Neruda mne dokázal vtáhnout do životních osudů obyvatel právě Malé Strany. Pro mne byl nejpoutavější příběh prostého žebráka (Přivedla žebráka na mizinu), kdy pomluva dokázala zničit i tak bídný život člověka - vlastně ho dohnala ke smrti. Všechny povídky mají v sobě duši i srdce a na konci každé lze vždy naleznout poučení, životní zkušenost a poznání. Někdy bohužel získané i za cenu nejvyšší - za cenu lidského života. Kniha je napsána spisovnou češtinou s řadou zastaralých výrazů, s podrobným popisem domovních znamení a hlavně životního stylu lidí na konci 19.století. Už se těším, až zase půjdu na procházku Malou Stranou, pokusím se najít místa, která jsou v knize tak poutavě popsána. Knihu bych doporučila každému, kdo má rád zákoutí staré Prahy a kdo si rád přečte někdy až pohádkové vyprávění lidských osudů.

31.12.2013