Firefox_on_trip Firefox_on_trip komentáře u knih

Dvůr temnoty Dvůr temnoty Victor Dixen

Vemte klasické tisíckrát použité vampírské klišé, typické YA prostředí školy, zasaďte to do Francie Ludvíka XIV, nad zápletkou nemusíte ani složitě přemýšlet, protože je jasná jako kralova maska boha slunce a máte knihu jménem Dvůr Temnoty. Stejně tak jako ustrnutí pokroku 300 let zpátky, jak je dáno v knize, ani autor nebyl schopen přijít s revoluční vampířinou.

Body k dobru mu snad dává prvních 20 stran, kdy se na nic nečeká a jde se hned do akce. Naděje v dobré fantasy však pohasíná v dalších 20 stránkách, kde se velmi úspěšný start udusá chybějící fantasií nejen v popisu upírů (ani nepovažuji za spoiler, že upíři zde nemají odraz v zrcadle nebo spí v rakvi), ale také v prostředí děje a tím skutečně nemyslím Versailles.

Naprosto bezvýznamně měl autor potřebu udělat hrdinku, alespoň něčím atypickou, nebo možná jen proto, aby mohl použít přezdívku Lasička má hrdinka šedé vlasy. Za mě by stačilo, že je hlavní hrdinka krutá, ale snaha maskovat její krutost za nezbytné kroky k přežití jen ubírá už na tak malé špetce její zajímavosti.

Ve finále vás nezaskočí ani tak romantická linka, autor si nejspíš odškrtával typické YA položky k zařazení, jako finální zvrat.

Naději v druhý díl nemám, a přestože se jedná o trilogii neobávám se dlouhé agónie při jejím dočítání neboť formát písma je velmi šetrný k čtenářovu oku.

19.02.2023 2 z 5

Pohádky pro nehodné děti Pohádky pro nehodné děti Jacques Prévert

Skvělé nekorektní pohádky, zvláště pak v dnešní době.

20.04.2023 5 z 5