fero6868 fero6868 komentáře u knih

Cesta na konec světa a zpět 3: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami Cesta na konec světa a zpět 3: Potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami F. R. Hrabal-Krondak (p)

PRVNÍ SVAZEK TRILOGIE OBSAHUJE MJ. I STRUČNÝ EKSKURZ DO DĚJIN UKRAJINY A HISTORIE RUSKO-UKRAJINSKÝCH VZTAHŮ !
Více viz:

Cesta na konec světa a zpět 1"
V elektronickém formátu:

03.04.2023 5 z 5

"Některé cestopisy se svou autentičností vymykají obvyklým popisům průběhu putování, památek a reálií, a jsou svým způsobem antropologickými sondami. Do této kategorie neotřelých pohledů na neznámé kraje patří i tato publikace. Autor se tak řadí po bok Jana Eskymo Welzla či Mnislava Zeleného-Atapany. Chcete-li se o Rusku dozvědět něco, co dozajista nevíte, určitě si knížku přečtěte."
Prof. MUDr. Cyril HÖSCHL DrSc.

03.04.2023 5 z 5

Literárně-politologický cestopis pojednávající o současném reálném Rusku, tentokrát o autorových posledních cestách po severním Kavkazu,
doplněný množstvím ilustrací a reprodukcí dokumentů v textu a především rozsáhlou obrazovou přílohou (128 barevných stran / 650 jedinečných fotografií, infografik a orientačních map).

I tento svazek obsahuje jak reálie / fakta o tamní přírodě, pamětihodnostech, etnografii, mytologii a každodenním životě místních etnik, tak autorovy osobní zážitky a dojmy, ale i zasvěcené komentáře a odkazy na historické, kulturní a politické souvislosti, včetně pojednání o fenoménu "kavkazského terorismu", jeho genezi a historii!

Mimochodem, pokud si pak někdo zalistuje v této knize, konkrétně v kapitolách o masakrech NKVD na severním Kavkazu před 80 lety, nebude již "šokován" aktuálními zprávami z ukrajinského Mariupolu, Izjumu, Irpině nebo Buči! Pochopí, že od genocidy Čerkesů v 19. století, přes sovětské masakry v Horní Balkárii a Katyni, po bombardování Budapešti, Grozného či Aleppa, se nic nezměnilo ani v myšlení, ani v metodách ruského imperialistického režimu.

Toto je daleko, daleko více než jen cestopis. Mohu napsat jen jedno Doporučuji. Doporučuji Doporučuji!

Václav MARHOUL, filmový režisér

Další z úžasných cestopisů p. Hrabala-Krondaka! Vlastní zážitky z přírodně nádherného regionu dokáže poutavě propojit s historickými událostmi, které čtenářům připomenou, že ruský imperialismus nikdy nebral ohledy na lidi, jejichž zemi se rozhodl uloupit.
Nic lepšího o Severním Kavkazu u nás dosud nevyšlo kniha je populárně-naučná, ale i odborně fundovaná a čtivá. Skvělá kombinace

Prof. RNDr. Vladimír BAAR, CSc., politický a kulturní geograf - Katedra sociální geografie OSU v Ostravě
bývalý rektor Ostravské univerzity a člen redakčních rad recenzovaných periodik (Geografické rozhledy, Politické vedy, Folia Geographica, Tiltai-Bridges-Brücken, Annual of Language & Politics and Politics of Identity)

"Autorova zkušenost se sovětským, respektive následně postsovětským prostorem na sebe vzala podobu hlubokého porozumění.... Svým studentům doporučuji již řadu let Krondakovy texty ve svých předmětech zaměřených na postsovětský prostor. Skvěle doplňují ony desítky konceptů, definic a klasifikací, jejichž znalost po nich v ruských studiích požaduji. Ale nepochybuji o jejich přínosnosti pro kohokoli, kdo se zajímá o Rusko, respektive v případě předkládané knihy o Kavkaz."

Prof. PhDr. Jan HOLZER, Ph.D.
Katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Mezinárodní politologický ústav FSS MU

Cesty k sobě, miluji se Cesty k sobě, miluji se Marek Havlíček

Autor je pozér a hochštapler (proti kterému mom. směřuje policejní vyšetřování pro podvod atd.), všechny jeho krásné oduševnělé slogany jsou jen fráze v rozporu s jeho reálným životem. Více viz třeba blog: https://ferohrabal.blogspot.com/2020/09/otazniky-kolem-cestovky-tatra-kolem.html

18.06.2021