felsyvan felsyvan komentáře u knih

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

V poslední době se snažím dávat přednost české a slovenské tvorbě před tvorbou světovou, abych podpořil bratry autory. Co mě však velmi mrzí je, že mi zatím žádná neseděla; ať už po stránce příběhové, či stylistické.

Abych ovšem nemluvil jen obecně, a konečně se dostal ke konkrétní recenzi Vládce vlků od J.Č.:

Autor se mi zdál nevypsaný, prvoplánový a nenápaditý. Klišé padalo jedno za druhým, až se mi protáčely oči. Postavy byly prázdné, naivní a hloupé - ani s jedním jsem se nemohl ztotožnit, což mě odrazovalo číst dál. Pominul bych potoky krve, létající hlavy, střeva, mozky a jiné zbytečně přehnané brutální pasáže, ale je to přeci jen nádech Conanovek, což někteří jistě ocení.

Co se týče příběhu- jedno velké a kypré klišé, plné bitek a nijak překvapivých zvratů. Zbytek tu vypisovat nebudu, je už mnohokrát popsán v dalších recenzích. Slovanská tématika byla fajn. Historická (ne)fakta hodnotit nebudu, nejsem v této oblasti expertem a navíc jsme stále v žánru fantasy, tak si autor může přikreslovat a odebírat věci, jak chce.

Ze stylu psaní čpěla touha přiblížit se Sapkowskému. Nelíbilo se mi ani časté opakování vulgarismů, které, vězte, nepotřebují být v takovém zastoupení, aby jeden pochopil, že je ta či ona osoba buran s nevybraným slovníkem (př. Velemír). Na Mirenu mi to už vůbec nesedělo, nepřidalo jí to žádný sex appeal, jen mě ještě víc svými sprostými průpovídkami iritovala.

Zatím hodnotím jednou hvězdou. Věřím, že Juraj si dnes už jistě našel svůj styl psaní, ale tohle se prostě nepovedlo...

17.08.2021 1 z 5