Ezop Ezop komentáře u knih

Simon Wiesenthal - skutečnost a legenda Simon Wiesenthal - skutečnost a legenda Tom Segev

DEZINFORMACE, URÁŽKY A DALŠÍ SEGEVOVY POHÁDKY

Kniha nemá zbla společného se seriózním historiografickým zpracováním. Po válce bylo na Západě asi 60 000 válečných zločinců souzeno za účast na hitlerovských zvěrstvech a třetina odsouzena. Na značném množství případů − zvláště těch nejtěžších − se podílel Simon Wiesenthal, jenž dokázal před soudy dostat více než 1100 zločinců. (!) Jeho největším úspěchem bylo vystopování architekta holocaustu Adolfa Eichmanna, kterého si Mossad následně „vyexpedoval“ z Argentiny před izraelský soud.
Tom Segev nicméně fakta popírá a naopak „dokazuje“, že W., že byl jen podvodníkem, který po celý život klamal veřejnost, že to byl jakýsi Don Quijote, skloubený s inspektorem Clousseauem. Urážky, lhaní, cynismus… Působí to až dojmem, že si snad práci někdo „objednal“. Nebo jde „jen“ o hloupost či závist?
Otázka: Kdo má dnes prospěch W. očernit a znemožnit, aby se na všechno zapomnělo? Nebo popřelo? Mějme, prosím, na paměti, že v anonymních bezpečnostních schránkách bank se dodnes nacházejí různé „drobnosti“, asi dávno přetaveny a přebroušeny. Máme motiv, příležitost a nějaký inteligentní − lež poněkud bezcharakterní − Segev se vždycky někde najde.
En passant: Dovoluji si doporučit „Operaci Eichmann“ Zvi Aharoniho − elitního agenta, jenž u toho tenkrát osobně byl. Ten totiž knihu věnoval S. W., protože pátrání po Eichmannovi nikdy nevzdal. (Spoluautorem je žurnalista Wilhelm Dietl.) Zásluhy legendárního vídeňského „lovce nacistů“ zde potvrzuje i generálmajor Meir Amit, v letech 1963−1968 ředitel Mossadu.
Na závěr mi dovolte citovat − z MF DNES 21. 9. 2005 − Arnošta Lustiga, někdejšího osvětimského vězně: „Asi to vyzní pateticky, ale Simon Wiesenthal je příkladem toho nejčistšího světce a nesmírně odvážného člověka. S nikým jemu ani vzdáleně podobným jsem se ještě nesetkal.“
Spolupodepisuji naprosto beze zbytku.
==================================================

16.08.2018

Pro svobodu člověka Pro svobodu člověka Josef Hajda

Kniha se objevila na trhu v dalším provedení.
Viz
MRVA, Jiří; HAJDA, Josef: Pro svobodu člověka. Vydání 2. Wien, Verlag Doppler 2016. 207 s.
Práce je připomenutím 100. výročí narození prezidenta Johna F. Kennedyho (1917-1963).
Doslov ke II. vydání napsal prof. dr. Robert Kvaček, CSc.
(dop)

29.10.2017

Zlatá stopa Zlatá stopa Jiří Mrva

Kniha se objevila na trhu v dalším vydání.
Viz
Mrva, Jiří: Zlatá stopa. Rozšířené a doplněné 4. vydání. Wien, Verlag Doppler 2013. 348 s.
(dop)

29.10.2017

Tajemství Karla Kryla Tajemství Karla Kryla Dagmar Světlovská

Podobně jako Vojta Klimt (viz následující komentář) jsem měl ke Karlíkovi dost blízko. Potloukali jsme se třeba celé hodiny v Podzámecké zahradě v Kroměříži, po náměstí – po celém městě, v němž jsme se oba narodili – aniž by mu procházka ubrala zbla na dobré náladě, aniž by se před kýmkoliv schovával. (Srovnejte, prosím, se str. 41.) Nebylo to jednou. Také jsme spolu soukromě hovořili o celé řadě diskrétních věcí. I o mystice řeč byla. Ale také byla řeč o zlínské redaktorce Dagmar Oplatkové (dnes Světlovské). Nechtějte, prosím, žádné detaily. A zde se mi autorčina verze příběhu – mimo jiné s tolika faktickými chybami – nějak začíná „zamotávat“. Takže podepisuji, co uvedl Vojta Klimt.

28.10.2017

Člověk, orchidej a chobotnice Člověk, orchidej a chobotnice Jacques-Yves Cousteau

Oceánograf Jacques Cousteau (1910-1997) se ještě za svého života stal legendou a jeho výzkum podmořského světa se dá jistě srovnat s přistáním člověka na Měsíci. Kniha je skutečně brilantní a dnes je snad ještě aktuálnější, než v době svého vydání v roce 2007. Spisovatelka Susan Schiefelbeinová, jeho spolupracovnice, zde odvedla prvotřídní práci, když Cousteaueovy myšlenky dokázala exaktně převést do knižní podoby.

29.04.2011 5 z 5

Hon na válečné zločince Hon na válečné zločince Guy Walters

Dezinformace, podvod, lež

Publikace, žel, nemá nic společného se seriózním historiografickým zpracováním tématu. Skutečnost je taková, že zhruba za 50 let stíhání nacistických válečných zločinců jich bylo na Západě asi 160 000 usvědčeno v účasti na hitlerovských zvěrstvech, 60 000 postaveno před soud a třetina z nich odsouzena. Na značném množství případů, zvláště těch nejtěžších, se podílel Simon Wiesenthal, jenž dostal před soudy více než 1100 válečných zločinců. Největším úspěchem bylo vystopování Adolfa Eichmanna v Argentině, odkud jej Mossad deportoval před izraelský soud; na stopu masového vraha byl Mossad přímo naveden Wiesenthalem. Dovoluji si doporučit knihu Zvi Aharoniho, elitního agenta, jenž "byl u toho". A nezapomeňte si, prosím, přečíst jeho úvodní dedikaci... Četba Waltersovy publikace je pouhou ztrátou času a vyhozením peněz. PhDr. Jiří Mrva, Kroměříž

29.04.2011 odpad!