eliska4hZN eliska4hZN komentáře u knih

Klubovna Naděje Klubovna Naděje Tomáš Paprštein

(SPOILER) Příběh Tomáše Papršteina je velice silný a hluboký. Poprvé jsem ho slyšela v podcastu Ve stínu: Nejlepší kamarád na Seznam Zprávy, kde vypovídá i pachatel, který sexuálně zneužil Tomáše, a další odborníci, kteří na tomto případu pracovali. Ani na vteřinu jsem nezapochybovala o tom, že by si to Tomáš vymyslel. Našel odvahu a promluvil. Promluvil už během střední školy poté, co se toto otřesné chování pachatele opakovalo. Nyní promluvil znovu. Stejně tak odvážná jako on je i jeho kniha, kterou napsal společně s terapeutkou Mgr. Renatou Ježkovou.

Tomášova kniha je mimořádná. Její pojetí formou vyprávění příběhu, následného komentáře odborníků a praktických rad pro rodiče, učitele i širokou veřejnost umožňuje čtenáři pochopit jednání a prožívání Tomáše a zároveň se ponořit hluboko do jeho příběhu. Velkou zajímavostí jsou pro mě dochované autentické materiály, které čtenáři předávají i to, co možná ani autor slovy předat nemůže. V knize se nachází další příběhy lidí, na kterých bylo spácháno sexuální násilí. Děje se to všude kolem nás, častěji, než si myslíme. Jedna část knihy se věnuje tématu pedofilie a příběhům lidí, kteří si uvědomili, že mají pedofilní sklony. Autor otevírá další téma, které je v naší společnosti tabu.

Na celé knize nejvíce oceňuji to, že je psána pro širokou veřejnost, pro člověka, který nějakou formu sexuálního násilí zažil, i pro odbornou společnost. Zároveň je kniha vhodná i pro ty, kdo se obávají příliš intimního obsahu knihy. Já sama jsem přečetla spoustu knih, které se tímto tématem zabývají, a knihu Tomáše Papršteina oceňuji i za to, že v ní popisuje zejména jevy spojené s touto problematikou (např. manipulace, úmrtí maminky), nikoli "pouze" sexuální akty. Děkuji Tomášovi a Klubovně Naděje za jejich neutuchající práci, která pomáhá k lepší společnosti. Knihu doporučuji přečíst úplně všem.

11.12.2023 5 z 5