EliseNitouche EliseNitouche komentáře u knih

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Dojemný a smutný příběh, který se nás snaží přiblížit k utrpení hlavního hrdiny, abychom snáze pochopili, proč svůj život ukončil tak brzy a tak strašlivým činem. Kniha není jen o nesmírné lásce k dívce Lottě, která se může zdát až jakousi posedlostí, je rovněž o pocitech mladého muže, který se ocitá v širém světě a zjišťuje, že svět není takový, v jaký doufal, když byl malým chlapcem, a že vidina lákavé a neznámé budoucnosti se stává obyčejnou přítomností, která není o nic zajímavější než minulost. A tak se z chlapce s plnou duší a srdcem a kypícího rozmanitou představivostí, stává vyschlá studna, kterou nedokáže žádná voda naplnit, jen ta, kterou už bohužel pije někdo jiný.
Werther je velmi čestný, laskavý a vzdělaný mladík, který ale věří, že krásu nemá člověk ve vědomostech, které může mít každý, nýbrž ve svém srdci, které je jedinečné...
Kniha rozhodně není oddychovým čtením, donutí člověka přemýšlet nad otázkami, jež si Werther kladl, a nad názory, s jimiž se nestyděl seznamovat své okolí. Čtenář je tak pozvolna ukolébán chvěním jeho citlivé duše, že vidí všechnu tu krásu a cítí všechnu tu bolest společně s ním, a snad proto jsem na konci necítila ani tak smutek, jakožto oddych, že jeho duše se zbavila vší pozemské tíhy a konečně je volná. Přesto ví, že ani smrt ho od své milé nerozdělí.
Knihu neocení určitě každý. Nedoporučuji ji někomu, kdo již teď ví, že by se do hrdiny nedokázal vcítit a čtení o Wertherově nářku a bolesti by pro něj bylo vlastním utrpením.
Osobně jsem si z knihy mnoho odnesla a věřím, že mnohým, stejně jako mně, změnila (alespoň trochu) pohled na život a na smrt.

29.07.2020