DrSeward DrSeward komentáře u knih

Mystika a logika a jiné eseje Mystika a logika a jiné eseje Bertrand Russell

Jelikož popis knihy nevypovídá mnoho o obsahu tak se na začátek pokusím trochu přiblížit o čem tato kniha je.

Kniha se skládá celkem z 10 esejí:
I - Mystika a logika (Onou mystikou není myšlen okultismus, ale filozofický způsob uvažování zaměřený především na instinkt a cit.)
II - Místo vědy v humanitním vzdělání
III - Uctívání svobodného člověka
IV - Studium matematiky (o tom jak je matematika užitečná)
V - Matematika a metafyzikové
VI - O vědecké metodě ve filosofii
VII - Fundamentální složky hmoty
VIII - Vztah smyslových dat k fyzice
IX - O pojmu příčinné souvislosti (determinismu)
X - Znalost na základě obeznámenosti a na základě popisu

Když jsem četl knihu poprvé tak jsem se s ní pouze seznámil, ale až napodruhé se člověk ponoří do hlubších významů této knihy a nalezne v ní velké množství úžasných myšlenek a podmětů k zamyšlení. Některé pasáže byly až dech beroucí s citáty které se vám budou stále vybavovat, ale na druhou stranu někdy až úzkostlivý rozbor slov a citování ze slovníku. Knihu bych určitě doporučil každému kdo se zajímá o filozofii. Pro mě nepostradatelná kniha, ke které se budu stále vracet.
PS: Úžasné vydání.

21.08.2016 4 z 5

Konzument Konzument Nepomuk Gasteiger

Je to moje druhá kniha z této edice a musím říct že tak pěkné vydání se jen tak nevidí, bohužel v této knize tvořily 1/4 textu poznámky pod čarou psané v němčině (přesně 966 poznámek) a v textu se občas nacházely anglické úryvky, což ale dokážu pochopit. Co se týče obsahu, čekal jsem něco trochu jiného, kniha se zabývala především reklamou a její podprahové manipulaci v 50. letech a ještě k tomu ve Spolkové republice. Kniha obsahuje několik užitečných myšlenek a zajímavostí jako je vývoj konzumenta (schopnost kritiky reklamy, poptávka...). Knihu bych doporučil především lidem zajímající se o marketing, ale pro běžného člověka nemá velký užitek.

21.08.2016 3 z 5