Mystika a logika a jiné eseje

Mystika a logika a jiné eseje https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261559/bmid_mystika-a-logika-a-jine-eseje-358-261559.jpg 4 1 1

Od doby, kdy byl poprvé vydán sborník Mystika a logika a jiné eseje Bertranda Russella (1872–1970) již uplynulo téměř sto let. Navzdory tomu není jeho první překlad do češtiny, který nyní nakladatelství Academia vydává, určen k pouhému doplnění mezery v knihovně. Autor, mimo jiné nositel Nobelovy ceny za literaturu, kterou získal v roce 1950, významný filosof a matematik, ale též bouřlivý kritik společenských poměrů, v esejích s nečekanou naléhavostí a představivostí sděluje některé své základní postoje ve vztahu k filosofii, ostatním vědám – zejména matematice a fyzice – a světu kolem nás. Leckteré z jeho názorů provokují k nesouhlasu, v jiných čtenář může najít vyjádření vlastních, dosud možná jen tušených přesvědčení. V každém případě jsou inspirací k zamyšlení a hledání vlastní cesty v nepřehledném bludišti postmoderní doby.... celý text

DrSeward
21.08.2016 4 z 5

Jelikož popis knihy nevypovídá mnoho o obsahu tak se na začátek pokusím trochu přiblížit o čem tato kniha je.

Kniha se skládá celkem z 10 esejí:
I - Mystika a logika (Onou mystikou není myšlen okultismus, ale filozofický způsob uvažování zaměřený především na instinkt a cit.)
II - Místo vědy v humanitním vzdělání
III - Uctívání svobodného člověka
IV - Studium matematiky (o tom jak je matematika užitečná)
V - Matematika a metafyzikové
VI - O vědecké metodě ve filosofii
VII - Fundamentální složky hmoty
VIII - Vztah smyslových dat k fyzice
IX - O pojmu příčinné souvislosti (determinismu)
X - Znalost na základě obeznámenosti a na základě popisu

Když jsem četl knihu poprvé tak jsem se s ní pouze seznámil, ale až napodruhé se člověk ponoří do hlubších významů této knihy a nalezne v ní velké množství úžasných myšlenek a podmětů k zamyšlení. Některé pasáže byly až dech beroucí s citáty které se vám budou stále vybavovat, ale na druhou stranu někdy až úzkostlivý rozbor slov a citování ze slovníku. Knihu bych určitě doporučil každému kdo se zajímá o filozofii. Pro mě nepostradatelná kniha, ke které se budu stále vracet.
PS: Úžasné vydání.

Kniha Mystika a logika a jiné eseje je v