cuile6502 cuile6502 komentáře u knih

Dcera sochaře / Fair play Dcera sochaře / Fair play Tove Jansson

Kniha Scera sochaře nás přivede do spletitého autorčiného dětství, kde figuruje známy tatínek jako umělecky bohém a velmi (na tu dobu) emancipovaná maminka. Možná díky takto silným rodičovský charakterům šlo z knihy cítit určitý melancholicky nádech z autorčiné strany. Pro dítě to místo muselo být velmi nelehké ale zároveň zajímavé a vzrušující. Mělo to krásný poetický nádech a příjemné vykreslenou přírodu a finsky venkov, tak jak si ho autorka pamatovala, nebo snad chtěla pamatovat.
Fair play nás zase posune o něco dal v čase, kdy 2 ženy ve středním věku žijí na odlehlé místě, kde mohou svobodně tvořit. Jejich vztah mezi sebou byl poněkud chaoticky, občas bylo cítít značně napětí. Líbilo se mi, jak měla každá úplně jiný pohled na život a jinou osobnost,
Celkové za mě moc hezky, poetický a provedený autobiografický příběh oblíbené autorky Mumínků

10.04.2024 5 z 5

Les duší : antologie lotyšské poezie 19. a 20. století Les duší : antologie lotyšské poezie 19. a 20. století * antologie

Pokud máte rádi poezii z Pobaltských států, tak tento výtažek nejznámějších lotyšských autorů vám jistě přijde vhod. Jsou zde chronologicky seřazeni autoři počínaje A. Pumpursem a konče M. Zalité. Od každého autora tu jsou vybrány nejvýznamnější básně. Mně osobně tedy zrovna lotyšská poezie příliš neoslovila, je na mě příliš "únavně utahaná", byť věřím a doufám, že si své příznivce najde. :)

25.08.2023 3 z 5

Skřítek: Cesta do tmy Skřítek: Cesta do tmy Antti Leikas

Příběh vtáhne do děje a pak až do poslední stránky nepustí. Pěkný příběh na oddychnutí.

25.08.2023 5 z 5