_čtenářka_ _čtenářka_ komentáře u knih

Zlomky nekonečna Zlomky nekonečna Adéla Rosípalová

Tato kniha se mi opravdu moc líbila! Nádherná práce s emocemi a celkovou stavbou příběhu.

11.12.2023 5 z 5

Dokud neustane vlnobití Dokud neustane vlnobití Kristina Janů

Vážení, tohle není obyčejný, nebo lehce nadprůměrný ženský román! Jsem unešená, jak chytře vymyšlené, napínavé, ale i romantické dílo jsem to jednou odpoledne přelouskala. Byť je kniha plná těžkých témat, autorka píše s lehkostí, a já jsem si tak u čtení skvěle odpočinula. Hlavní hrdinka je skvělá! Chytrá a hodná dívka z Česka, která nestrká hlavu do písku, ale bojuje.
Knihu moc doporučuji!

01.12.2023 5 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Rapovej deník je plný slangu a kultury, ke kterým mám opravdu daleko, i přesto mě kniha moc bavila. Je psaná nesmírně poutavě a vtipně, přičemž je fascinující sledovat autorovo dospívání skrze deníkové zápisky z doby, kdy byl ještě – jeho slovy- „malý zmrd“. Věřím, že pokud se trochu orientujete ve slovníku dnešní doby, pochytíte slang používaný v knize, jedna báseň. Lukáš toho stihl do osmnácti let opravdu hodně. Nepočet nocí propařil, nespočet akcí zorganizoval a nadělal si tím nespočet problémů. A i když se dostal do takových trablí, ze kterých by mnoho lidí mělo smrt, on to prostě přejde a „It is what it is“. Takový přístup je nesmírně inspirativní, stejně jako odhodlání, s jakým autor vše vždy dotáhl do konce. Na takových deníkových zápiscích je ale nejlepší to, že lze sledovat progres. Po jednom nepovedeném festivalu Lukáše přestane bavit ten neustálý stres s organizací spojený, ale ani bezcílné opíjení ho už neláká, tak začne cestovat. Spolu s ním se podíváme do Manchesteru, Amsterdamu, LA, Mexika, a mnoha dalších měst a zemí. V momentě, kdy se z autobiografie stane cestopis, ale nepřijdeme o to kouzlo, jakým Rapovej deník hýří. Autorovi v žilách stále koluje rap a stále se pohybujeme v hiphopovém prostředí. Často je až k nevíře, jaké situace se mu stali, třeba když jeden Polák odmontoval pole dance tyč s úmyslem jí autora přetáhnout, nebo zápis začíná ve chvíli, kdy se Lukáš probudil po mejdanu v popelnici. Ale co, když se otevře víko, sluníčko krásně svítí, tak jedeme dál! Nesmím opomenout zmínit grafické zpracování knihy, které je skutečně nádherné. Každá kapitola má svou ilustraci na dvojstránce, text ve sloupečkách rozbíjí grafity a citáty, nechybí ani osobní fotografie a úplně na konci knihy jsou plakáty na akce, které autor pořádal. Za grafické zpracování tleskám Michaelu Purmenskému. Rapovej deník Lukáše Kouřila doporučím všem, kteří rádi čtou originální biografie i milovníkům hudby, pro níž sdílí vášeň s autorem. Ti, kteří vědí o jaké interprety se jedná, protože jim denně hrají ve sluchátkách, si historky s nimi užijí ještě o deset procent víc, než my, běžní čtenáři, kteří si je užili na sto.

27.10.2023 4 z 5