Chemiczka Chemiczka komentáře u knih

Ležáky známé i neznámé Ležáky známé i neznámé Jarmila Doležalová

Soubor fotografií, doplněný osudy hrdinů z ležácké osady. Největší podíl je věnován historii ležáckého mlýna a rodině autorky. Doporučuji všem, které zajímá 2. odboj a osud Ležáků - skvělý fotografický materiál, některé fotografie jsem zatím v jiných knihách neviděla.

03.02.2011 4 z 5

Ležáky, 24.června 1942 Ležáky, 24.června 1942 František Schildberger

Celkem dobře napsaná publikace o známe události vypálení osady Ležáky. Potěšila mne přítomnost přílohy s fotografiemi všech obětí, vesnice před a po zničení. Zajímavá byla poznámka podčarou s ukázkou stylu kodování, které používal J. Potůček-Tolar během pobytu v protektorátu. Poslední část knihy nic moc - projevy komunistických pohlavarů, kteří využily pietní akt k propagaci Sovětského svazu a přirovnávání kapitalistického západu k nacistům - mi přišlo úplně zbytečné (doufám, že autor byl k této části knihy pouze dotlačen režimem a nepsal to z vlastního přesvědčení - to by bylo opravdu smutné).

02.02.2011 3 z 5

Největší milostný příběh na dvoře Habsburském Největší milostný příběh na dvoře Habsburském Beate Hammond

Poutavě napsaná biografie následnického páru. Všichni víme, že manželkou Františka Ferdinanda d'Este byla česká hraběnka Žofie Chotková. Ale málo kdo ví, jak dlouho čekali na svůj sňatek (kvůli nerovným rodům) a jak se po svatbě k nim všichni chovali. Nejlepší je poslední část knihy, odehrávající se po svatbě Žofie a Františka Ferdinanda (hlavně popis pokryteckého chování členů arcidómu, kteří nejprve Žofii nepřijali a byli proti sňatku, ale po pár letech sami požadovali svolení k nerovnému sňatku a podporu následníka trůnu).
Celkově je kniha hezkým pohledem do života poslední generace vládnoucích Habsburků

30.01.2011 4 z 5

Příběh Fredyho Hirsche Příběh Fredyho Hirsche Lucie Ondřichová

Útlá knížka o životě mladého muže, který pomohl zachránit desítky dětí v Osvětimi-Birkenau. Záchranou není míněn útěk z tábora nebo něco podobného, ale "pouhá" starost o děti v dětském bloku rodinného tábory v Osvětimi, ale také práce s mladými v Terezíně. Silný příběh o člověku,který se v bezvýchodné situaci koncentračního tábora nestaral jen o sebe a své blízké, ale naše odvahu starat se i o bezmocné děti, především sirotky.

25.01.2011 5 z 5

Divoké kosti Divoké kosti Kathy Reichs

Upřímně výborná oddechová kniha o soudní antropoložce Brennanové. Na motivy knih K. Reichsové byl stvořen seriál "Sběratelé kostí" - musím upozornit, že v seriálu se z knih vyskytuje pouze Brennanová, a ta navíc má s postavou z knih společného jen málo co. Pro mě kniha rozhodně lepší než seriál - úžasný propletenec (na počátku 3 mezi sebou vzájemně nesouvisející případy - kosterní pozůstatky, a nakonec to všechno nádherně pasuje do sebe). Moje první zkušenost s K. Reichs a rozhodně ne poslední.

23.01.2011 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Autobiografie jedné z našich nejkrásnějších hereček 1. republiky. Paní Mandlová trefně komentuje dění okolo ní v průběhu několika desítek let - především zlatý vrchol její kariéry u filmu a následnou poválečnou perzekuci. Otevřeně mluví o tématech, která byla řadu let tabu (drogy, intimnosti), narazíte i na pikantnosti ze života jiných známých herců a hereček.
Pokaždé, když ji uvidím v některém z jejích filmů, už to nebude ta ledová krása, ale žena která prožila perné chvíle a přesto si dokázala říct, že dneska už se tomu jen směje.

01.01.2011 4 z 5