budhik budhik komentáře u knih

Born to Run - Zrozeni k běhu Born to Run - Zrozeni k běhu Christopher McDougall

„Nepřestáváš běhat proto, že stárneš. Zestárneš, protože přestaneš běhat.“

Autor nás seznamuje se zapomenutým kmenem, který nezapomněl běhat. Je tu pěkně popsáno, proč vlastně člověk byl obdarován schopností vytrvalostního běhu. Pak nastává otázka, když jsme byli zrozeni k běhu, tak proč neběháme? Odpověď tkví v naší hlavě. Mozek byl naprogramován tak, že pokud může člověk odpočívat, tak odpočívá -- výnosy a náklady. V neposlední řadě je tu kritizováno, jak nám boty s různými vychytávky kazí nohu. Celý toto je pěkně napasováno do příběhu autora, který vypráví o dobrodružství při hledání Tarahumarského kmenu, setkání se zajímavými lidmi během putování a vrcholí to zúčastnění autora velkého závodu.

Musím říct, že než jsem začal číst tuto knížku, nebyl jsem žádný fanda do běhání. Kniha mě nakopla k běhání takovým způsobem, že hned po přečtení jsem si obul boty a šel se proběhnout. Navrtalo mi to brouka do hlavy, že jsem si začal hledat více informací o technice běhu a správné obuvi, které podporují přirozený pohyb. Jestli tahle knížka nikoho nepřinutí vyběhnout, tak už nevím, která jiná knížka by to dokázala. :)

13.01.2015 5 z 5