Blogger Blogger komentáře u knih

Causa Dohihara Causa Dohihara Josef Novotný

Kniha je písaná zaujímavo, dobre sa číta. Ale obsahuje plno nezmyslov. Aspoň jeden z nich na ukážku.

Citujem zo strany 87:

"Ráno 24. července 1927 začaly dopadat na Nanking granáty z amerických bitevných lodí USS Pittsburgh, USS Tennessee a USS California. Z britské flotily se přidaly HMS Renown, HMS Hood a HMS Malaya."

Nanking je vnútrozemské mesto - aj keď má mimoriadne veľký a významný riečny prístav. Predstava že 6 bitevných lodí pripláva po rieke Jang-c’-ťiang je absurdná, keď si uvedomíme, že napríklad bitevný krížnik HMS Hood mal dĺžku trupu cca 262 m a šírku viac ako 30 m.

Tak veľké lode potrebujú obrovský priestor na manévrovanie. Preto ich obvykle nájdeme na moriach o oceánoch, nie vo vnútrozemí - ani taký veľtok ako je Jang-c’-ťiang nie je dostatočne veľký pre manévrujúcu flotilu 6 bitevných lodí.

Aké lode teda ostreľovali Nanking v roku 1927..?

Samozrejme, boli to delové člny, obvyklý nástroj ozbrojenej moci bieleho muža vo východnej Ázii v tej ťažkej a smutnej dobe plnej násilia a utrpenia.

Namiesto pochybnej knihy "Causa Dohihara" si radšej zožeňte skvelú knihu "Japonská válka 1931-1945" od vynikajúceho historika Aleša Skřivana, vydalo nakladateľstvo Libri, Praha 1997.

07.03.2022 1 z 5

Silné Já Silné Já Moshé Feldenkrais

"Silné Já" je zase jedna z tých super kníh, ktoré dokážu človeku zmeniť život. Je to návod k spontánnosti s nesmiernym množstvom užitočných informácií. Jednoduché cviky a návody na uvoľnovanie napätia. Lepšie porozumenie sebe samému. Súvislosti medzi psychologickými postojmi a naučenými vzorcami a fyzickým zdravím, ale aj medzi výchovnými vplyvmi a vytvorením si obrazu svojho vlastného Ja. Knihy z tohto oboru (psychológia, fyzioterapia, psychoterapia) čítam a študujem mnoho rokov, Táto kniha je jedna z najlepších. Z každej knihy sa dá vystrihnúť nejaká slabá veta alebo slabý odstavec. Ale ako celok je táto kniha plná pokladov pre každého, kto hľadá cestu k uvoľnenu, k spontánnosti a lepšiemu dýchaniu, lepšiemu držaniu tela a duševnej pohode.

02.12.2021 5 z 5

Francouzova zátoka Francouzova zátoka Daphne du Maurier

Romanticko-dobrodružný príbeh o úniku z prázdneho života, o oslobodení, o vášni a o láske. Trocha pomaly, ale príjemne graduje od prvej celkom nudnej stránky až po dramatické vyvrcholenie. Film bol síce podľa mňa rozhodne lepší, ale aj táto kniha je veľmi dobrá. Niektoré momenty - ako napríklad rozhovor medzi lady Donou a väzňom o čajke a jej stratenom pierku pred nechápajúcim strážnikom - sú absolútne úžasné. Zároveň je to citlivý pohľad do duše a túžob ženy. Čítam to znova a znova :)

24.04.2021 4 z 5

Úžasná krajina Úžasná krajina * antologie

Veľké sklamanie. Zastaralé poviedky s veľmi slabým príbehom a mizernou pointou. Milujem sci-fi. Ale táto kniha... nie je to prechádzka Úžasnou krajinou plnou sci-fi zážitkov... ale bolo to pre mňa úžasné utrpenie čítať to poviedku za poviedkou, pretože som stále nemohol uveriť, že je to až tak zlé... Nikdy viac :)

24.04.2021 odpad!