Bimbo01 Bimbo01 komentáře u knih

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Napínavý román Stephena Kinga padří, dle mého názoru, k těm nejlepším. Román na pomezí fikce a možného pracuje s podobným tématem jako Zelená míle - určitá abnormální schopnost jedince a jeho soužití ve společnosti "normálních lidí". John Smith je po nehodě z dětství nadán jakýmsi darem jasnovidectví, který se ještě umocní po probuzení z 4,5 roku dlouhého kómatu, do kterého upadl po těžké autonehodě.
Autor rozvíjí myšlenku společenské a morální odpovědnosti člověka nadaného určitými abnormálními schopnosti a tím, zda tento člověk je povinnen sáhnout až k extrémním prostředkům, aby zabránil zkáze, kterou "vidí" v budoucnosti. Kromě toho se autor dotýká dalšího bolestného tématu Spojených států, kterým je náboženstký fanatismus. Styl knihy mi v mnohém připomíná některé z romnu Johna Irvinga, například Hotel New Hampshire. Při čtení knihy mne napadla tak trochu děsivá paralela se současným děním v USA před volbami prezidenta... Rozhodně tuto knihu doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst napínavý a přitom velmi inteligentní a do posledního detailu propracovaný román, u kterého se rozhodně nebudou ani chvíli nudit a který je možná trochu donutí se trochu zamyslet.

08.03.2016