Beebee Online Beebee komentáře u knih

Kultura narcismu Kultura narcismu Christopher Lasch

Vynikající vhled do psychologicko-společenské roviny, platný i nyní. Čtětě a zkuste poznat sami sebe... mně se to tedy povedlo. Kniha je platná pro lidi, kteří se zajímají nejen o psychologii jednotlivce, ale také celospolečenské souvislosti změn - od individua směrem k celku a od celku k jednotlivci. Autorovo horování proti vykořenění individua a pro kořeny a zřídla našich otců chápu, ale je otázkou, jestli je to jediná věc, která narcismus naší společnosti oslabí. Možná je potřeba začít u individuálního ega každého z nás.

09.01.2017 5 z 5

Myšlenky bez myslitele Myšlenky bez myslitele Mark Epstein

Vynikající knížka pro psychoterapeuty, ochotné a schopné přesáhnout vlastní ego a překročit přes freudovské doktríny do prostoru, kde se jáství "terapeuta" a "pacienta"propojují. Nesmírně hodnotná příručka pro jakéhokoliv duchovně založeného psychoterapeuta, po mně jí četli i někteří mí psychoterapeutičtí pacienti... Tato kniha přesahuje ego, dokonce i ego autora :-). Je upřímný, otevřený a dělí se o zkušenosti, není to filozofování do větru a pustá teorie. Víc Epsteinů, Preeceů a Nairnů... není moc takových knih.

09.12.2016 5 z 5

Pomístní jména v Čechách Pomístní jména v Čechách Libuše Olivová

zajímavé souvislosti

22.10.2016 4 z 5

Cesta uvědomění: Průvodce meditujícího Cesta uvědomění: Průvodce meditujícího Richard Alpert

Krok po kroku, srozumitelně, v klidu provádí meditací a jejími úskalími. Doporučuji - nejlépe hned na začátek hledání.

Mystik a učitel František Drtikol Mystik a učitel František Drtikol Karel Funk

Naprosto souhlasím s komentářem Klamm. Tady žil, byl tak blízko, je to krásné a vzácné, že byl mezi námi. Také doporučuji všem hledačům pravdy.

10.10.2016

Tázání po nemožném Tázání po nemožném Jiddu Krišnamurtí

Krišnamurti se s nikým nemazlí, jeho slova jsou ostrá, možná ne moc jasná na první čtení, mně pomohlo přečíst si komentáře o něm a o jeho učení od jiných autorů, teprve pak mi některé jeho myšlenkové zkratky přišly jasnější. Související je dílo autorů - P. Bruntona, F. Drtikola, E. Tomáše, zejména pak Mahárišiho - ale i současníka Tolleho.

10.10.2016 4 z 5

V náručí Buddhy V náručí Buddhy Gavin Harisson

Na vlastní kůži zažitý přerod člověka, který se octnul na křižovatce života a smrti. Kniha je velmi upřímnou výpovědí o tom, jak můžeme být blízko nalezení opravdové hodnoty a svého pravého jáství v krizových okamžicích. krásně se čte, dodává radost a naději.

10.10.2016 5 z 5

Protnutí duchovního materialismu Protnutí duchovního materialismu Chögyam Trungpa

Vynikající pohled budhistického učitele žijícího na západě do západní mysli.

10.10.2016 4 z 5

Místa, která vás děsí Místa, která vás děsí Pema Chödrön

Z třech knih Pemy, které jsem přečetla: Když ztrácíme..., Začni tam... a Místa, která vás děsí, je poslední nejméně výživnou a hutnou. Bez znalosti prvních dvou je jen izolovaným zvoláním do tmy.

10.10.2016 3 z 5

Začni tam kde jsi Začni tam kde jsi Pema Chödrön

Kniha je pro mně hodně nosná, nicméně předpokládá alespoň základní orientaci ve filozofii budhismu, nebo schopnost pochopit, nebo přijmout "paradoxní" postoje. Autorka je žačkou Trungpa Rinpocheho, takže spolu žánrově dobře souvisí a propojují se knihy Pemy a jejího učitele. Nejlépe je přečíst si Začni tam, kde jsi a Když ztrácíme půdu po sobě (tuto jak první).

10.10.2016 5 z 5

Vědomí přítomnosti: meditace bdělosti v každodenním životě Vědomí přítomnosti: meditace bdělosti v každodenním životě Jon Kabat-Zinn

Výborná učebnice všímavosti založená na budhistických postupech od renomovaného autora, psychoterapeuta zabývajícího se léčbou psychických obtíží meditací a mindfullness technikami. První překlad je mnohem lépe uchopitelný a srozumitelný dle mého názoru než ten druhý pod názvem "Uvědomujte si přítomnost" z roku 2015.

Charakterové typy člověka Charakterové typy člověka Stephen M. Johnson

Vynikající knížka, která podává konkrétní vhled do vzniku, vývoje a možných cest k léčbě několika základních typů osobnostních poruch: například schizoidní, narcistní, histriónský, úzkostný a jiné osobnostní typy. Místy má možná redukcionistický charakter, ale na celkové hodnotě tohoto díla to dle mého nic nemění. Doporučuji všem, kteří s těmito pacienty pracují, nebo sami jsou již po výcviku nebo delší individuální psychoterapii a chtějí úskalím duše své a druhých lépe porozumět. Kniha předpokládá alespoň základní orientaci v psychoanalytických termínech a slovníku současné psychoterapie.

11.08.2016 5 z 5

Maharšiho evangelium Maharšiho evangelium Šrí Ramana Mahariši

Kniha mne velmi vzala za srdce. Myslím si, že Maháršiho učení je duchovní zkratkou, nad jiné. Je to tak jednoduché, tak blízko, že to není pro většinu lidí k uvěření.

06.08.2016 5 z 5