Astezz.0 Astezz.0 komentáře u knih

Ty a já: Jsi můj důvod Ty a já: Jsi můj důvod Jenny Naomi (p)

Tenká kniha, která vypráví vcelku zajímavý příběh jednoho netradičního vztahu mezi dvěma chlapci. Jejich vztah je na jednu stranu zajímavý, na druhou téměř bez-emocionální. Možná to byl účel, možná jenom nedostatek znalostí podat ty správné city tak, aby je čtenář mohl cítit reálně.
Autorka má svůj osobitý styl psaní. Jelikož je knížka určená pro mládež, myslím, že zvolila správný jednoduchý styl, který mládež upoutá a získá si její náklonnost (i když se několik gramatických chyb v knížce objevuje, není za ně zodpovědná pouze autorka, ale hlavně korektor, jehož prací je podchytit všechny nedostatky, což se tak úplně nestalo.)
Knížka je psaná do stylu novely. Za mě osobně si myslím, že autorce nesvědčí krátký prostor a proto se radši ani pořádně nerozepisovala – podle facebookové stránky autorky Jenny, kterou pravidelně sleduji, se (jak se tak zmínila) pere s krátkými texty a hlavně texty z reálného života. Řekl bych, že se snažila o něco, co nemá tak úplně nastudované a prozkoumané a proto to dopadlo tak, jak to dopadlo. Možná by se při rozepsání nevlezla do novely, jak tak chtěla, ale rovnou do knihy, což nechtěla. Škoda. Příště se to snad povede víc.
To ovšem neznamená, že příběh nezaujal. Měl sice mezery, ale nenáročný čtenář tuhle prvotinu určitě ocení. Dal bych tomuto dílu tři hvězdy. Měl nedostatky, ale tak nějak si mě získal, takže v autorce něco je, jen to musí ještě pořádně objevit. Jsem zvědavý na další díly, jelikož si nedokážu představit, jak by mohl příběh pokračovat (logicky za to si stačí odvodit, že minulost je za námi a vše skončilo v přítomnosti – tudíž to vypadá na pokračování v přítomnosti, kdy už jsou všichni dospělí a pracující lidé a to nemusí být vůbec k zahození. Středoškolských LGBT knih je na světě kvanta, ale uvidíme, kam se příběh posune tentokrát.)
Jak jsem se zmínil, knížka měla jasné nedostatky, ale ne tak vážné, abych ji označil za odpad. A to se nechci autorky nijak zastávat, jenom mi přijde divné, že tři negativní komentáře přišly v jeden den a další je následoval hned den poté, jako by je snad psala jediná osoba, která se snažila uškodit, vzhledem k tomu jak je to celé na jedno brdo. Ale lidé jsou lidé a žádný autor se nezavděčí všem, že ano.
Přeju autorce hodně štěstí s pokračováním a doufám, že v příštím díle mile překvapí.
Doporučuju mládeži 13 - 16 let a všem nenáročným čtenářům.

PS: Naprosto souhlasím s úplně prvním komentářem, který vystihl všechno do detailu.

29.09.2020 3 z 5