ArwenEvenstar ArwenEvenstar komentáře u knih

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Nádherná divadelní hra psaná překrásným jazykem. Děj je možná tochu předvídatelný, ale jako oddechová četba je to skvělá kniha.

01.02.2017 4 z 5

Svatý Xaverius / Newtonův mozek Svatý Xaverius / Newtonův mozek Jakub Arbes

Jako první jsem přečetla romaneto Newtonův mozek a byla jsem opravdu nadšená. Tajemná atmosféra příběhu, která mi občas připomínala povídky od E. A. Poea, mě doslova pohltila. Svatý Xaverius pak pro mě byl trochu zklamáním. Námět druhého romaneta je sice rovněž zajímavý, ale jeho vyprávění mi přišlo příliš rozvleklé.

21.01.2017 4 z 5

Otec Otec Alois Jirásek

Ve hře je "krásně" ukázáno, kam až může zajít sobectví a hrabivost. Otec Divíšek svojí touze po majetku obětuje i štěstí svých dětí. Když konečně dosáhne svého a získá statek, zjistí, že je opuštěný. Ani přes to si ale nedokáže připustit svojí vinu. Jako protiklad ve hře vystupuje Kopecký, který svým dětem vždy přál. Kopecký byl sice donucen prodat majetek, ale má podporu svých dětí.

15.01.2017 5 z 5

Vojnarka Vojnarka Alois Jirásek

Nadčasový motiv nenaplněné nešťastné lásky.

15.01.2017 5 z 5

Výminkáři Výminkáři Karel Václav Rais

Kniha mě zaujala, a to jak svým archaickým jazykem, tak prostředím, ve kterém se děje povídek odehrávají. Povídky jsou sice spíše smutné, ale člověk se alespoň zamyslí nad rodinnými vztahy a nad tím, jak se chová k rodičům. Autorův styl psaní je poměrně spádný a čtivý, určitě si od K. V. Raise přečtu i něco dalšího.

13.01.2017 5 z 5

Neznámý gulag Neznámý gulag Lynne Viola

Jak již bylo řečeno, nejzajímavějšími částmi knihy jsou pasáže, ve kterých jsou zachyceny vzpomínky pamětníků.

08.01.2017 3 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Po knize jsem sáhla, protože jsem byla zvědavá, jak moc se liší její děj od filmu. Musím říct, že film je knižní předloze hodně blízký, ikdyž některé scény jsou ve filmu přidány. Knihu rozhodně doporučuji přečíst, protože Vrchlického jazyk je překrásný.

05.01.2017 5 z 5

Gestapo - Mýtus a realita Hitlerovy tajné policie Gestapo - Mýtus a realita Hitlerovy tajné policie Frank McDonough

Kniha je zajímává tím, že autor vyšetřovací postupy gestapa dokládá případy jednotlivých lidí. Líbí se mi i zapojení výpovědí pamětníků do textu díla.

05.01.2017 4 z 5

Heydrich do Prahy - Eliáš do vězení Heydrich do Prahy - Eliáš do vězení Tomáš Pasák

První část knihy napsaná Jaroslavou Eliášovou se mi líbila více. Je zde vykreslena atmosféra doby, text je čtivější. Ve druhé části od Tomáše Pasáka se některé informace z první části opakují. Autor se zde zabývá hlavně navazováním ilegálního spojení s prozatimní vládou v Anglii. V textu je uváděno velké množství jmen, které může být poněkud matoucí.

02.01.2017 3 z 5