Arcticus Arcticus komentáře u knih

Despotický socialismus: selhání utopie Despotický socialismus: selhání utopie Jiří Texler

Výborná analýza vzostupu, života a pádu režimu, ktorý bol dlhú dobu i súčasťou našej histórie. Zaujímavé je autorovo prirovnanie k socialistickému režimu ako k ľudskému organizmu, ktorý je v dobe mladosti plný síl a entuziazmu, v dobe dospelosti príde rozvážnosť a ukľudnenie mladíckych vášní až dozreje do staroby sprevádzanej vyčerpanosťou a poznačenosťou neduhami predošlých rokov. A nakoniec tak ako končí život ľudský, tak skončil i život despotického režimu.

22.06.2020 5 z 5

Turčiansky Sv. Martin v stredoveku Turčiansky Sv. Martin v stredoveku Pavol Florek

Autor nám približuje mnoho zaujímavých informácii o starom Martine, jeho okolí ako aj celého Turca ako regiónu. Od vzniku osady, jej významu a neskoršieho zisku Krupinského práva, teda povýšenia osady na mesto, ktoré sa vďaka svojej strategickej polohe stalo postupne najvýznamnejším centrom regiónu. Škoda, že sú uverejnené latinské texty v poznámkach iba v originále bez prekladu, teda sú čitatelia neznalí latinčiny ochudobnení. Taktiež sa miestami niektoré informácie viac krát opakujú, alebo nie sú rozvinuté do podrobnejšia.

04.06.2020 4 z 5

Jací jsou? – Rusové Jací jsou? – Rusové Vladimír Zhelvis (p)

Opäť nápadito a vtipne podaná charakteristika ruskej nátury, no v porovnaní s ďalšími knižkami zo série "Jací jsou", ktoré som prečítal sa mi zdalo akoby sa autor vyhýbal niektorým témam (politika, história a ich vplyv na ruskú mentalitu).

18.04.2020 3 z 5

Jací jsou? – Italové Jací jsou? – Italové Martin Solly

Vďaka tomu, že je Taliansko jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácii nie je talianska mentalita pre mnohých Európanov vôbec neznáma. Autor nám v knižke vtipne popisuje svoje postrehy o Talianoch, o ich životnom štýle, ako sa chovajú v rôznych situáciách a čo je pre ich mentalitu typické.

07.01.2020 4 z 5

Plantážnik Town Plantážnik Town John Faulkner

Príbeh o vytrvalom mužovi, ktorý prišiel hľadať šťastie do močaristého kraja delty Mississippi. Tvrdou prácou a odhodlaním dosiahol veľkého bohatstva, no ako sa neskôr ukáže bohatstvo nie je všetko a život sa môže v momente obrátiť naruby.

23.10.2019 5 z 5

Bájesloví slovanské Bájesloví slovanské Jan Hanuš Máchal

Zaujímavá exkurzia do povier a mýtov našich predkov z čias predkresťanských (mnohé pretrvali aj po prijatí kresťanstva). Čo sa mne najviac páčilo, že autor v knihe približuje a porovnáva mýty Slovanov z rôznych oblastí/regiónov.

23.10.2019 3 z 5