Andrejs77 Andrejs77 komentáře u knih

Karpaty! Karpaty! Ján Púček

Karpaty: Smolenice, Nádaš (Trstín), Orešany... Malý kus sveta a predsa sa tu za pomerne krátke obdobie mihlo množstvo zaujimavých osudov. Od šlachtických rodov, cez nemeckých huncokárov až napríklad po budhistickeho mnícha z Vizovic, ktorý odišiel na Sri-Lanku. Vznikli tu a zanikli jednotlivé domčeky, sídla, ale aj celé osady, kde-tu ostali len schátrané ruiny, či kúsky lesnej železničky.
Svoje stopy zanechal ako nemecký, tak aj ruský front koncom II. svetovej vojny.
Nakoniec ostali len kríže, pomníky alebo fľaše od Coca-Coly.
Knihu veľmi pekne dopĺňajú ilustrácie Kristíny Mičovej.

"Jediné, na čo sa možno spoľahnúť, je sneh na hore Kurakeke"

24.07.2023 5 z 5

Marián Hossa: Moja cesta z Trenčína do Siene Slávy Marián Hossa: Moja cesta z Trenčína do Siene Slávy Marián Hossa

Hokej som sledoval od malička. Naspamäť som vedel súpisky všetkých NHL tímov, vďaka čomu som poznal každé spomenuté meno a čítanie som si naozaj užil.
Kniha je vyrozprávaná jednoduchým hokejovým jazykom a občas sa zdá že výpovede niektorých hráčov/trénerov sú veľmi podobné. Text je sprevádzaný množstvom zaujímavých fotografii. Je naozaj obdivuhodné medzi akými velikánmi sa Marián presadil a že patril celú kariéru v každom tíme medzi lídrov.
Osobne ma potešila aj kapitola venovaná Dukle Trenčín.

24.01.2023 4 z 5

Gemer je vesmír - Grafikon 165 166 167 Gemer je vesmír - Grafikon 165 166 167 Mišo Hudák

Veľmi pekne spracovaná kniha, ako obsahom tak aj originálnym dizajnom.
Gemerský región som zatiaľ nestihol navštíviť ale aj vďaka tejto publikácii som sa presvedčil, že určite to čo najskôr napravím.
Jediná vec, ktorú by som vytkol je kvalita fotografii, neviem či je to len slabšou tlačou, ale niektore fotografie vyzerajú akoby boli odfotené mobilom, čo je škoda.

04.11.2021 5 z 5

Papuša Papuša Angelika Kuźniak

Aj napriek malému rozsahu strán kniha reflektuje hneď niekoľko dôležitých rovín - či už sú to stopy, ktoré zanechala vojna na rómskom etniku, transformácia kočovného spôsobu života na usídlenie sa, ktoré malo podobné následky ako zásahy voči indiánom na americkom kontinente.
Tieto zásadné udalosti sa podpisujú na poetickej Papušinej duši, čo vyústi do vážnych zdravotných komplikácii.

Prial by som si, aby po tejto knihe siahlo čo najviac ľudí, ktorí majú rôzne predsudky voči Rómom a iným menšinám.

"Koľko Cigáni musia vytrpieť, koľko slov nepekných od ľudí počujú, koľko nadávok, a žiadny z nich sa nad tým nepozastaví, aj keď mu neraz rania srdce. A s takým doráňaným srdcom chodí Cigán po svete a s toľkým žiaľom. Sú medzi nami ľudia poctiví aj nepoctiví, tak ako v iných národoch." (Papuša, 50-te roky)

25.04.2020 5 z 5