Alfimaster Alfimaster komentáře u knih

Hlídka na konci vesmíru Hlídka na konci vesmíru J.S. Dewes

Hrubočizná kniha vykopáva ságu, ktorej hlavnými hrdinami je skupina vojakov odsunutá na stráž na koniec vesmíru. Akože vážne, na koniec vesmíru. To je, v predstave spisovateľky, taká stena, ktorou vesmír končí. To ako buduje svoj svet ma neuveriteľne rozčuľovalo - je to strašná zmes naivity, neznalosti a hlúposti. Takže v superrozvinutej civilizácii sa vesmírne lode umývajú mopom a vedrom vody, dokážu skenovať celé stanice, ale vojakom robia pri vstupe ručne análne prehliadky, na kozmickej lodi je vždy presne len jeden človek, ktorý ovláda životne dôležité systémy a ak vypadne, nie je kto by ho nahradil... nenáročnému young adult sa to možno bude páčiť, ale nikdy, nikdy nerozmýšľajte o tom, čo sa v knihe píše.

02.04.2023 1 z 5

Střet myslí Střet myslí Martha Wells

Zásadný problém tejto knižky je, že na rozdiel od predchádzajúcich noviel, ktoré mali okolo 200 strán táto kniha má cez 400 strán, ale zruba rovnako veľa deja. Autorka dej nahrádza siahodlhými, naozaj siahodlhými popismi a myšlienkami Robokata, ktoré ale bohužiaľ už hodne stratili zo svojej novoty a nie sú ani zďaleka také nápadité ako v prvých knihách cyklu. Navyše ani chovanie postáv často nedáva zmysel.

15.05.2023 1 z 5