agdo agdo komentáře u knih

Město světla Město světla Andrés Barba

Vynikající. Námět, styl psaní, prostředí i kompozice. Hlavní hrdina retrospektivně vypráví a postupně odhaluje a skládá obraz toho, co se vlastně stalo. Čtenář musí text hltat, chce se dopátrat rozřešení, jak to celé dopadlo a hledá klíč k celé události. Nedočkavě ubíhá textem, aby po zavření knihy zůstal sedět a zírat do prázdna. Tepve tehdy přichází myšlenky s doopravdickým vysvětlením, autorovým záměrem. Kniha zůstane ještě dlouho ve čtenářově mysli a donutí ho přemýšlet o společnosti, dospělých, dětech, davu a typech společenství. Poutavý a hustý román i příběh. Doporučuju!

22.06.2020 5 z 5

Nový čas Nový čas Ida Jessen

Kniha mě nadchla svým postupným spádem, autentickým popisem dánské krajiny a jemně vykresleným psychologickým obrazem ženy, která se o sebe ve středním věku najednou musí postarat sama.
Když paní Baggeové zemře starší svérázný manžel, očekával by člověk pocity smutku a osamocení. Těmi ona ale rychle prochází a díky deníkům z mládí si začíná uvědomovat své vlastní sny a plány. Ty, které zůstaly v pozadí stejně, jako ona v životě s venkovským lékařem. Román obratně popisuje onu narůstající suverenitu a odhodlání vzít život konečně do vlastních rukou.
Krásná obálka je už jen třešinkou na dortu.

30.05.2018 5 z 5