Komentáře: Literární večer s Jamesem Joycem (9)

Přidat komentář

HTO
10.04.2012

Třeba by se to dalo nějak vošéfovat - jako když onen stařík poradil železničáři, který mu říkal, že nejvíce postižený při nehodě bývá poslední vagón: "Tak jej tedy odpojte."

Artran
10.04.2012

Do toho bych nešel. Co kdybych u poslední kombinace (tedy za těch dvě stě miliónů let) dostal infarkt. Umírat s pocitem takto téměř nedočteného textu by se rovnalo čtenářskému peklu.


HTO
10.04.2012

Zdali to Perec nenapsal právě proto?

Ještě mne napadlo přečíst Johnosonovy Nešťastníky v každém možném pořadí.
Přečíst Sto tisíc miliard básní od Queneaua, pokud má člověk čas číst dvacet čtyři hodin denně dvě stě miliónů let.

Artran
10.04.2012

Nač ztrácet čas s Odysseem a neudělat si čtení složitější svépomocí. Knížák například v německém vězení přečetl román v němčině, ačkoli německy vůbec neuměl. Další navrhované postupy:

a) číst knihy poleptané kyselinou (doporučuju zvláště Stephena Kinga v kombinaci s lučavkou královskou)
b) číst Šolochovův Tichý Don u bucharu
c) bodnout se u každého "e" špendlíkem (tzv. akupunkturní čtení) - podvod: Perecovo La Disparition
d) číst knihu pozpátku - podvod: Amisův Šíp času

atd...

DustinMind
07.04.2012

A ještě lepší by bylo, zapálit si fajfku a na zeď vyvěsit plakát BIG BROTHER IS WATCHING YOU. A pak, čí oko Vás bude při čtení více kontrolovat. Já bych vsadil na Joyce, kterej s napětím počká, jak propustíte jedinou emoci, která se do té čtené pasáže knihy podle něho nehodí a zašlápne Vás jako Kafkova brouka.

nightlybird
07.04.2012

Když jsem si přečetl komentář HTO, přestalo mne mrzet, že nejsem kloudně mocen jazyka Joyceova a pokud bych dostal chuť si poplakat nad Finneganem, nemusím tak činit v houfu skučících stařen, ale jen tak, privátně - zalézt si do koutku na půdě a tiše si pofňukávat.

HTO
06.04.2012

"Hej, Bernarde, právě jsem prodal Odyssea, Průvodce Odyseem a Příručku pro zacházení s Průvodcem Odyseem!" (Black Books) - "Tohle je budoucnost. Jsem ráda, že mám tuberkulózu." (Katherine Mansfieldová po přečtení Odyssea). - Číst si o Joyceovi je nesmírně zábavné a poučné, číst vrcholná Joyceova díla už je těžší. Pokud by někdo zatoužil po tom prvním, existuje mj. výborná knížka Modernisté od Martina Hilského (http://www.databazeknih.cz/knihy/moderniste-22411)

A kdo by myslel, že Odysseus je těžké čtení, ať zkusí (ovšem anglicky) Plačky nad Finneganem (Finnegans Wake). Na první stránce je první z devíti slov o 101 písmenech, toto asi nejslavnější symbolizuje zahřmění při Pádu Adama a Evy:
Bababadalgharaghtakamminarronnkonnbronntonnerronntuonnthunntrovarrhounawnskawntoohoohoordenenthurnuk
Je to hybrid ze slov v mnoha jazycích vzathujících se k hromu. Navíc mají Plačky tu výhodu, že začínají v půlce věty, a její začátek naleznete na konci, tak je můžete číst pořád furtpryčdokola.

nightlybird
05.04.2012

Přesto - nebo snad právě proto - že patřím k věčným čtenářům Joyceova Odyssea se té dozajista zajímavé a podnětné přednášky nezúčastním. Přesto bych uvítal, kdyby se našel dobrodruh odváživší se tuto akci navštívit, přežil ji a byl schopen se s námi o tento - jak doufám vrcholný - literární zážitek podělit. Juž se těším!!!

DustinMind
05.04.2012

90 minut na téma ,,Největší blázen z literární historie a jeho monstrózní a těžko-stravitelné dílo".
Nakonec zjistíte, že byste Odyssea zkusili přečíst, ale závěrem neuspějete.