anyzek anyzek diskuze u autorů

☰ menu

Jan Vrba

To je hodně na škodu mnoha lidem, že ještě neobjevili kouzlo, poetičnost a rozmanitost českého jazyka a velkou měrou v dílech Jana Vrby.
Moje vyznání tomuto autoru: "Kéž by jste, lidé, alespoň ze setiny navnímali roztodivnost lásky, milování, rozkoš, zrození a zánik rodu lidského i zvířecího i rybího a hmyzího. A vesmírné dálavy, sestupující k nám na Zemi. Úžasné poselství je v knihách Jana Vrby. Kdo má uši ke slyšení, slyš!, kdo oči k vidění - viz! A čti, procházej lesy, poli, lukami - jen se ztiš, a vnímej! Daleko od hlučícího davu. Sám......... Jinak neuslyšíš, nenavnímáš a zůstaneš ochuzen.
Jane Vrbo - veliký dík!

17.11.2018


Jan Herzer

Vlastním všech 5 dílů tohoto slovníku, leč v dnešní době je slovník takřka nepoužitelný, neboť překlad z češtiny do němčiny je psán švabachem, takže tento pětidílný slovník může ocenit jen skutečný znalec. Jinak podle mého soudu, se jedná o ojedinělé a rozsáhlé dílo, osobně - i když moje dějepisné znalosti jsou omezené - bych tipovala, že byl vytvořen na základě pětidílného slovníku Josefa Jungmanna.

19.04.2016


Emil Jakub Frída

Odkaz národu Jaroslava Vrchlického v jeho básních je nepopiratelný a svědčí o básníkově lásce k rodné zemi, odkaz, který je v mnohém poplatný i pro dnešní hektickou dobu.
Dcera Jaroslava Vrchlického Eva Vrchlická uspořádala Básně - výbor, roku 1953, ke které sama napsala předmluvu (doslovná citace):
"Letošního roku uplynulo sto let od narození velkého klasika české literatury - básníka Jaroslava Vrchlického (1853 - 1912). Skromným výborem z jeho básní, který Státní nakladatelství dětské knihy klade do rukou naší mládeže, snažíme se jí přiblížit velkou osobnost, která celý svůj život a všechny svoje schopnosti věnovala vznešené a neúnavné práci pro národ a lidstvo. Ve svých básních dovedl Jaroslav Vrchlický vyzpívat nejen všechnu svou lásku k člověku, ale tvrdě promluvit proti pánům. Hlavně v jeho Selských baladách, z nichž některé ve výboru uvádíme, slyšíme přímo revoluční strunu jeho poesie.
Tak jako Vrchlický miloval svou rodinu, tak oslavoval přírodu, opěvoval starobylou Prahu a hluboce se kořil a obdivoval našim slavným historickým postavám, v nichž našel a z nichž čerpal sílu pro život svůj i víru ve šťastnou budoucnost našeho pokořeného národa.

V době buržoasní republiky byl Vrchlický zatlačován a hlavně jeho sociální básně, v nichž oslavoval dělníkovu práci i revoluční tradice českého národa, byly buď mylně vykládány a zatemňovány, nebo zřídka kdy vydávány. Dnes, kdy náš lid je svobodný a hrdě se hlásí ke svým pokrokovým tradicím, je dílo Jaroslava Vrchlického znovu vydáváno, kriticky hodnoceno a ceněno.

I my chceme, aby se naše mladá generace blíže seznámila s dílem Jaroslava Vrchlického, které do výboru uspořádala dcera básníka Eva Vrchlická. Náš výbor, který je doprovázen portrétem Jaroslava Vrchlického od národního umělce Maxe Švabinského, je prvním krůčkem na této cestě, na níž se naše mládež potěší slunnou lyrikou tohoto básníka a zároveň ještě tvrději se spolu s básníkem postaví proti všemu temnému a nespravedlivému. A spolu s básníkem si bude znovu a znovu opakovat:

Na každém jest jedině chtít,
pak budeš žít!
Nesmíš dát v plen v t e ř i n ě,
co má v ě č n é být!
Sílo dědů, kouzlo vnuků,
písně mé skaň do souzvuku:
vítězit - neb mřít! "

18.02.2011