Zůstaň se mnou

Zůstaň se mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399924/bmid_zustan-se-mnou-hlv-399924.jpg 4 566 173

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství. Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout. Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Stay With Me , 2017

Snapeova
07.12.2022 5 z 5

Kolik se toho musí stát, aby nádherná láska dvou lidí skončila v troskách? A Jak málo by stačilo, aby to dopadlo úplně jinak?
Nádherná a přesto velmi smutná kniha.
Skvěle vykreslená atmosféra smutku i beznaděje. Postavy mě občas štvaly svým chováním, ale bylo to hlavně dáno kulturou v níž žily. Někdy bych uvítala větší vhled do jejich pocitů, ale to by pak možná autorka vyzradila některé věci dřív než chtěla. Opravdu velmi silná kniha, kde pro nás mohou být některé věci hůře pochopitelné, ale i na tom je vidět jak autorka dobře popsala svou zemi, kulturu i politickou situaci té doby. Vůbec nelituji, že jsem po této knížce sáhla v rámci čtenářské výzvy. Zanechala ve mně silný dojem.

Ester71
06.12.2022 5 z 5

Drsný příběh, jako trojnásobná matka jsem ho prožívala dost intenzivně a konec mě úplně dostal.
Pěkná knížka, líbila se mi moc.

Littlemonday
02.12.2022 4 z 5

Zůstaň se mnou - Ayobami Debayová

Kniha, ke které jsem se dostala díky knižní štafetě. ️

Recenze:

Díky této knize jsem se na chvíli dostala na místo a mezi lidi, které můj mozek nedokázal pořádně pochopit.
Kultura a zvyky, které příběh popisuje, jsou nejen odlišné od našich (to není nic neobvyklého), ale ve spoustě momentech mi přišly až kruté. Děj je protkán situacemi, jaké si nikdo nepřejeme zažít a reakce a skutky některých postav působily bezcitně. Nejenom stylem “Nezajímá mě, co se stalo.”, ale také “Nezajímají mě tvoje pocity. Nezajímáš mě ty.” A to je důvod, proč mi tento jiný pohled na svět vůbec nesedl.
Když jsem si zvykla na styl psaní a smířila se s tím, že prostě takhle někde lidé opravdu žijí, dokázala jsem se do četby ponořit a nakonec jsem toho s hlavními postavami hodně prožila.
V průběhu se dočtete také o politické situaci (okrajově), a ta je bohužel stejně zoufalá jako ta kulturní. Bylo ale zajímavé zjistit, že lidé tolik svázaní svými tradicemi a zvyklostmi, dokážou velmi silně lpět na svobodných volbách, svobodné zemi.
Ať je to jak chce, jde o obohacující příběh, dlouho jsem přemýšlela spíš nad průměrným hodnocením, ale musím přiznat, že si zaslouží víc.

4/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat také na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme ️️️

Prske
30.11.2022 4 z 5

Zajímavý pohled do nigerijské kultury, jako matka jsem příběh prožívala o to víc. Rozhodně jedna z top knih co jsem letos četla!

adevis
29.11.2022 4 z 5

Tahle krásně barevná kniha působí na první pohled jako příjemná oddechovka, ale opak je pravdou. Ve skutečnosti ukrývá neuvěřitelně silný příběh, který se vám vryje pod kůži a budete na něj ještě dlouho po dočtení myslet.

Yejide žije spokojený život s Akinem, ale doufá v zázrak v podobě těhotenství a dítěte. Především na ní tlačí její tchyně. Bohužel se ji i přes veškeré rituální tance s proroky a modlitby nedaří otěhotnět. Manželova rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu. Yejide je z toho nešťastná a začíná se odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství.

Příběh Yejide a Akina byl pro mě hodně bolestný. Z pozice matky vnímám příběhy o mateřství mnohem intenzivněji a tento se mi nezapomenutelně vryl pod kůži. V knize najedete spoustu těžkých témat od manželství, rozpadu rodiny, neplodnosti a smrti. Víc prozrazovat nemohu. Zkuste knihu sami, nebudete litovat.
Není to úplně lehké čtení, ale věřím, že z knihy budete nadšení stejně jako já. Zvláštní, že vám dost často doporučuji nelehké knihy a zároveň píšu, že budete nadšení.

Lenndy
25.11.2022 4 z 5

Na tuto knížku jsem přišla díky čtenářské výzvě a musím říct, že byla celkem zajímavá.
Odlišná kultura,odlišné zvyky.

_Michelle_
18.11.2022 5 z 5

Velice emotivní, smutná a napínavá knížka o partnerkých a rodinných vztazích, touze po potomcích a rodičovské lásce. Z prostředí Nigérie jsem ještě nic nečetla, takže to považuji za zajímavý prvek. Kniha se četla jedním dechem. Doporučuji.

Littlemonday
17.11.2022 4 z 5

Zůstaň se mnou - Ayobami Debayová

Kniha, ke které jsem se dostala díky knižní štafetě. ️

Anotace:

Recenze:

4/5 ⭐️

Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat také na IG: little.monday ️️️

eva3992
13.11.2022 5 z 5

V příběhu poznáme Yejide a Akina. Mladý manželský pár, kterému se nedaří mít děti. Vyzkoušeli snad už úplně všechno. Jelikož žijí v Africe, společnost očekává, že děti mít budou, je to jejich „základní úkol“. Na řadu tak přijde druhá manželka. Tím se roztočí kolotoč poničených vztahů, žárlivosti, lásky a nečekaných zvratů.

Tato kniha mě neskutečně překvapila. Neměla jsem velká očekávání, a nakonec mě dostala, hlavně emočně.

Exotické prostředí africké Nigérii, nám dává nahlédnout do tamějších tradic a zvyklostí, které jsou pro nás mnohdy velice nepochopitelné. Autorka do příběhu zakomponovala zčásti i politiku a život v Africe jako takový, a to bylo rozhodně zajímavé čtení, neboť běžně se o takové věci moc nezajímám.

Ale co bylo pro mě obzvláště bolestivé, tak téma lásky, a hlavně pak mateřství. Ať už žijete kdekoliv na světě, prožívají všechny matky v podstatě to samé. Touha po dítěti a neplodnost dokáží neskutečně ovlivnit vztah dvou lidí. Autorka to zde skvěle vylíčila. Při čtení jsem se dokázala vcítit do obou hlavních hrdinů a prožívala jsem s nimi nelehké chvíle.

Velmi mě překvapilo to, jak příběh gradoval. Neustále přicházely nové a až dechberoucí události a situace, které jsem rozhodně nečekala a tím mě příběh udržoval v napětí a chtěla jsem vědět víc. Autorčin styl byl velmi osobitý, kombinace hodně až jednoduchého textu s větami, které byly nádherné, že jsem měla chuť si některé z nich vypsat. Při čtení mám ráda, když je název knihy vysvětlen přímo v příběhu. Tady to tak bylo a díky tomu kniha dostala úplně nový rozměr.

Nádherný, těžký a smutný příběh, který se může dotknout každého z nás.

Arkagas
06.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Čtenářská výzva - kniha od afrického autora. Kniha, kterou jsem si chtěla přečíst i tak pro její skvělá hodnocení. Kniha, kterou jsem ulovila ve výprodeji za 39,- Kč. A kniha, která mě dostala do kolen. Tahle kniha není jen o touze mít děti, šťastné manželství a fungující rodinu. Je to kniha především o bolesti. Yejide touží po dítěti a když jí její první vysněná dcerka zemře, skončí pro ni svět. Přichází ale syn, který bohužel také umírá a to na srpkovitou anémii, která je dána genomem v krvi, který jeho otec postrádá. Je tak jasné, že syn není Yejidina muže. A jakto, že to celé vlastně schvaluje? Příběh nás seznámí i s pohledem na mnohonásobné manželství, kdy není vždy dáno, že se všechny ženy jednoho muže budou mít rády, ale tradice a rození potomků je tu bohužel přednější. Yejide porodí poslední dceru - Rotimi (v překladu "zůstaň se mnou") a když se jejím narození zjistí, že i ona má srpkovitou anémii, je už Yejida smířená s tím, že i o dceru nakonec přijde. U jejího skonu nechce být a tak svého muže s dcerkou definitivně opouští.
Ne, tohle rozhodně není odpočinková četba, ale knížka, u které jsem si říkala waw - i přes těžké téma se čte téměř sama, není nijak komplikovaná a dostane Vás do kolen. Dost mě zarazilo, že autorka je jen o rok starší než já.
Moje hodnocení: 9/10

KarolK.
31.10.2022 4 z 5

Knihu jsem měla dlouho v knihovničce a díky čtenářské výzvě jsem po ní konečně sáhla. A tento příběh z pro mě naprosto jiného neznámého prostředí Nigérie mě pohltil. Mnohdy to sice bylo velmi povrchové, například politickou situaci bych uvítala podrobněji představenou, ale i tak jsem si četbu užila.

janulka1310
25.10.2022 4 z 5

Kniha od afrického autora byla poslední kniha do výzvy a tak jsem si dle referencí půjčila tuto. Téma bylo velmi zajímavé, už jen z důvodu jiné kultury a tradic. Nicméně myslím, že by si příběh zasloužil podrobnější rozpracování, někdy mi to přišlo takové plytké. Ale četlo se to dobře, to zas ne že ne... Ale tak nějak si dovedu představit, jak by toto téma zpracovala Kateřina Tučková nebo Karin Lednická a myslím, že tam jsou ještě rezervy :D

vendulanovotna
17.10.2022 3 z 5

Knihu jsem si vybrala do Čtenářské výzvy. Zaujala mě anotace i vysoké hodnocení.
A bohužel jsem docela zklamaná. Příběh jako takový je tématem zajímavý, hluboký a náročný, prostředním úplně odlišný, a rozhodně má velký potenciál. Nicméně zpracování mi přišlo nic moc. Klouže po povrchu, prostředí si neumím téměř vůbec představit, a zkrátka se mi zdá, že by si tohle téma zasloužilo vytříbenější jazyk, lepší zasazení do souvislostí událostí a zvyků dané země. Škoda.

Lidka
14.10.2022 5 z 5

Je to kniha, která mi jako poslední chyběla do letošní čtenářské výzvy. Dlouho jsem hledala, ale nakonec našla.
Jako maminka i babička musím říct, že mne příběh opravdu chytl za srdce a dojal . Ta touha po dítěti ... co vše je člověk pro to ochoten udělat.
P.S. Nechci tu pochopitelně nic prozrazovat, ale pokud vám knížka od afrického autora či autorky ještě pořád chybí , tak tohle se vám, zvláště pak asi ženám, určitě bude líbit. A ti, kdo už splnili:-) čtěte také. Doporučuji a přidávám nejen do výzvy , ale i do doporučených.

Tereziee
04.10.2022 4 z 5

Opravdu smutný, ale zároveň krásný příběh o mateřství, lásce a křehkosti těchto dvou věcí.

Ke knize jsem se dostala hlavně díky výzvě tady na Databázi knih a rozhodně nelituju. Zkusila jsem zase trochu něco jiného a stálo to za to. S Yejide jsem prožívala celý její příběh a cestu k mateřství jedním dechem.

KodalSa
27.09.2022 4 z 5

Moc se mi to líbilo a chytlo to za srdce. Ale pravda je,jak tady napsal někdo přede mnou, že mi tam taky chybělo víc popisů afrických zvyků a tradic, takových věcí, díky kterým bych se toho toho příběhu mohla víc ponořit. Jinak ale krásný příběh.

lenkaabooks
26.09.2022 4 z 5

Touha po dítěti, natolik silná, že boří konvence. Příběh z Nigérie, země ebenově tmavých lidí se svými předsudky, kouzly, vášní i bolestí, touhou a tradicemi. Děkuji za Výzvu, to ona mi knihu pomohla objevit.

Darja.8
19.09.2022 5 z 5

Smutný příběh. Obdivuji jejího manžela že v touze po dítěti dovolil svému bratrovi aby jim pomohl. To by každý nedokázal.

Márrrty
18.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Neskutečně smutný příběh, jsem ráda, za ten pozitivnější konec. Ze začátku to chvíli trvalo, než jsem si zvykla na způsob psaní a na to, že se příběh odehrává v dost odlišné kultuře. Pak přišlo několik zvratů a už jsem se nedokázala odtrhnout. Skvělé bylo, že se příběh nedal dopředu moc odhadnout. Politické vsuvky mi přišly dost vytržené z kontextu, jelikož o Nigérii nic nevím, nic moc mi neřekly. Smekám, před takto mladou autorkou a děkuji čtenářské výzvě!

Miladad
11.09.2022 5 z 5

Moc se mi líbilo jak je příběh vystavěný i celkově styl autorčina vyprávění. Zajímavé a pro mě neznámé prostředí. A velmi silný závěr.