Ztracený dopis

Ztracený dopis https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360984/mid_ztraceny-dopis-CuH-360984.jpg 4 226 83

Rakousko 1938. Kristoff je mladý učeň židovského mistra, rytce známek. Když během Křišťálové noci jeho učitel zmizí, je Kristoff nucen vytvářet známky pro Němce a současně spolu s milovanou Elenou, temperamentní dcerou svého učitele, a rakouským hnutím odporu rozesílá tajné zprávy a padělá dokumenty. V brutálním válečném chaosu Kristoff musí najít cestu, jak zachránit svou lásku i sebe. Los Angeles, 1989. Katie Nelsonová se rozvádí a dělá si pořádek v domě i v životě. Přitom narazí na sbírku známek svého otce, který trpí Alzheimerovou nemocí a nedávno se musel přestěhovat do domova pro seniory. Katie se rozhodne nechat sbírku ocenit; Benjamin, znalec, kterému ji předloží, v ní najde neobvyklou rakouskou známku z období II. světové války, nalepenou na neotevřeném dopise. Katie a Benjamin se spolu pustí do pátrání po adresátce, při němž odkryjí příběh vášně a tragédií, sahající napříč historickými érami i kontinenty. Romantický, dojemný a poutavý román Ztracený dopis je příběhem lásky, která neumírá.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Lost Letter , 2017

marcela8908
12.09.2020 4 z 5

Opravdu zajímavý příběh a opravdu spíš pro ženy. Téma poštovních známek je ale opravdu nevšední a zatím jsem o nich nikde nečetla.

angelak
13.08.2020 5 z 5

Krásný příběh z války

lenka9044
10.08.2020 5 z 5

Nejdříve mě zaujala obálka a název. Jakmile jsem začala číst, příběh mě pohltil. Závěr nebyl snadno předvídatelný jako tomu občas u románů bývá. Líbilo se mi, že autorka popsala docela dobře i události v tehdejším Rakousku - z obálky ani názvu mě nenapadlo, že to je z doby druhé světové války (obsahy si před čtením knih nečtu - vsázím hodně na dojem "na první pohled"). Opravdu hezky napsaný román s jistým poučným prvkem.

tittanie
17.07.2020

Zajímavé téma a zajímavé prostředí. O rytcích známek jsme ještě nikdy nic nečetla, takže to bylo zajímavé. Přišlo mi ovšem, hlavně ke konci, že všechno se objevilo moc snadno prakticky na lusknutí. Dlouhé roky po válce nešlo nic najít a teď jenom lusk a příběh je nalezen a ukončen.

Lacrimma
11.07.2020 4 z 5

Pěkný příběh s dobrým koncem.

Sisine
05.06.2020 5 z 5

Nádherná kniha.

Ilona
18.05.2020 5 z 5

Úžasně napsaný příběh, dvě časové linie, které se vzájemně doplňují, až do úplného propojení na závěr, kdy možná ukápne i slzička.

Martina023
04.09.2019 5 z 5

Kniha byla moc pěkná, četla se sama a jelikož má dvě časové linie a to je můj šálek kávy nemůžu říct jinak než že to bylo pohlazení po duši.

babiočka
26.07.2019 5 z 5

Vynikající čtení, bezvadné střídání i propojení minulosti se současností.
Příběh, od kterého se nedalo odtrhnout dokud jsem se nedostala k poslední větě.

prochajda
23.07.2019 4 z 5

Krásný příběh, skvělé čtení. Doporučuji!

harvan69
10.07.2019 5 z 5

Je to krásný, romantický příběh. Taky mám rád prolínání dvou časových linií - anšlus Rakouska a současnost. Líbí se mi, že se ty příběhy propojily v hlavní postavě Katie, když zjistila, kdo ten dopis vlastně napsal.

Knižní střípky
03.07.2019 4 z 5

Při čtení této knihy se mi dostalo mého oblíbeného formátu, a to zpracování příběhu ve dvou časových liniích. Ta minulá nás zavádí do Rakouska, kdy se schyluje ke druhé světové válce. Sledujeme zde mladého učně Kristoffa, který pracuje u vyhlášeného rytce známek, který je Žid. Zamiluje se do jeho starší dcery Eleny, která se snaží bojovat proti nacistům. Po Křišťálové noci i do tohoto malého rakouského městečka vtrhne nenávist vůči Židům naplno a ani rodina starého rytce nezůstane ušetřena. Děvčata přijdou o matku, otec se musí skrývat. Mladší dceru Miri se podaří díky Kindertransportu dostat do Anglie, ale Elena to odmítne. Zůstane doma a spolu s milovaným Kristoffem se zapojí do odboje a začnou vyrábět falešné doklady, aby se mohli Židé dostat pryč z okupovaného Rakouska. Zároveň si tito dva mladí lidé plánují společnou budoucnost. Ta je ovšem jednoho zimního rána osudem krutě zmařena. Setkají se tito dva mladí lidé ještě někdy?
Dějová linka ze současnosti, respektive z roku 1989 byla pro mě neméně poutavá. Sledujeme pátrání mladé ženy Katie, která pátrá po původu záhadné dopisní známky z rozsáhlé sbírky svého tatínka. Pomáhá jí v tom Benjamin, kterému donesla otcovu sbírku k ocenění. Tatínek jí toho již moc nepoví, neboť trpí Alzheimerovou chorobou. A tak se Katie a Benjamin vydají po stopách oné známky a dopisu, který nebyl nikdy adresátovi doručen.
Kniha je velmi pěkná. Čte se krásně. Obě dějové linie byly zajímavé, což vždy nebývá. Je zde i zakotveno hodně důležitých témat a historických milníků. Holocaust, protinacistické hnutí, pád Berlínské zdi, odbojová organizace žen v bývalém NDR a v neposlední řadě smutné odcházení člověka s Alzheimerovou chorobou.

Irsaf
06.05.2019 5 z 5

Moc krasny pribeh...

Artep25
02.05.2019 4 z 5

Skvělé čtení , ani jsme to nečekala .Doporučuji

Pavlaj
28.04.2019 5 z 5

Příjemné překvapení. U většiny knížek, kde se prolíná minulý příběh se současným, je ten současný tuctový, patetický, s moc předvídatelným happy endem. Tady je ale sbližování Katie a Benjamina pomalé, něžné, uvěřitelné. SPOILER: Autorka se vyhnula pokušení, že aby byl příběh z minulosti silný, musí většina (nebo všichni) umřít, což je příjemná změna.

knihovniceS
20.04.2019 5 z 5

Krásný příběh, který se odehrává ve dvou časových rovinách na různých kontinentech. Četla jsem "jedním dechem". Děj je napínavý, chvílemi jsem četla se zatajeným dechem a bála jsem se o hlavní hrdiny ve válečném Rakousku. Nic nebudu prozrazovat, přečetla jsem knihu za tři dny a vřele doporučuji!

knihovniceS
24.03.2019 5 z 5

Na knihu se těším, dnes jsem dostala zprávu, že jsme knihu vyhráli v soutěži Veroniky Černucké a za výhru vděčíme Jarmilce Křížové - děkujeme

ANDY28
25.02.2019 5 z 5

krásný příběh

cmelda26
18.02.2019 5 z 5

Moc hezky se četla,příjemné víkendové čtení.

intelektuálka
16.12.2018 4 z 5

Další z romantických zamilovaných příběhů, které se pěkně čtou ...

Prolínání dvou časových rovin, nástup války a láska dvou mladých lidí... Kristoff a Elena - spojí je filatelie - rozdělí válka a svoji roli sehraje unikátní poštovní známka, nalepená na milostném dopise...

Hezké odpočinkové čtení pro zimní odpoledne.