Ztracené světlo

Ztracené světlo https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358145/bmid_ztracene-svetlo-75v-358145.jpg 4 315 117

Neodolatelný romantický příběh o přetrvávající síle opravdové lásky se šokujícím, nezapomenutelným koncem. – Lucy stojí před životním rozhodnutím. Než k němu dospěje, bude si muset přehrát svůj příběh, vlastně jejich příběh, od začátku. S Gabem se seznámí na univerzitě v jeden zvláštní den, který promění osudy všech zúčastněných. Je možné, aby našli smysl život jeden ve druhém? Anebo se mají podvolit proudům, které je od sebe odvádějí? Jejich třináctiletá cesta plná snů, touhy, žárlivosti, zrad a nakonec lásky je hlubokým a zároveň čtivým vykreslením jednoho (ne)obyčejného vztahu, ve kterém se může najít každý, kdo miloval...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The light we lost , 2017

Dani3
16.08.2018 2 z 5

Nelíbilo se mi to. Hodně jsem „bojovala“ se stylem, jakým byla kniha napsaná a ani hlavní hrdinka mi nebyla nijak zvlášť sympatická. Její myšlenkové pochody mi prostě hlava nebrala, bylo to pořád jedno a to samé dokola.

Pedruska01
05.08.2018 5 z 5

Příběh jsem měla dlouho vyhlídnutý a svým způsobem jsem se na něj těšila, když jsem ho popadla do rukou. Od první stránky mě lehce vyděsil styl a asi jsem měla naprosto jinou představu, ale budiž. Naopak krátké kapitoly jsem velmi vítala. Vlastně, nečetlo se to zase tak hrozně, však nezvyk to byl. Naopak tomu, rychle jsem knihu zdolala. Jaksi mě to nutilo pokračovat.
Četla jsem Lucyino vyprávění o velké lásce ke Gabeovi. O zklamání, práci, novém muži - manželovi Darrenovi, jejich dětech - zkrátka o jejím životě. Cítila jsem z toho vyprávění, jak to pouto mezi Luce a Gabem bylo silné, trvalo roky. Milující bolest. Umělo potěšit, ale i pěkně potrápit. Přesto, jako bych to viděla jen přes nějaká skla neviditelných brýlí. Zase tak mě to do kolen nepoložilo. Zato jsem taky vnímala určitou dávku sobeckosti, nespravedlnosti a naivity. Lepení díry od jednoho chlapa druhým - sakra, copak to bylo fér se tahle chovat k Darrenovi? Nikomu nevadilo, že do toho vlastně nikdy nedávala 100%? A co Gabe? Musel přeci vědět, že když se zjeví v jejím životě, byť jen na malý okamžik, že po jeho odchodu zbyde zase a znovu jen holá prázdná pustina. Proč to Lucy dovolila? Stále dokola. Měla vlastně všechno, takřka dokonalý život a přesto nebyla spokojená. Věčně se jí něco nelíbilo, něco řešila... Proč si vlastně ubližovali navzájem? Proč to muselo postihnout i další? Nikdo neměl čisté svědomí. Lucy ty brýle taky nosila a nasadila je i manželovi.
Celé to vyprávění mi přišlo rádoby ploché. Ano, bylo silné, ale nedotažené, nevykreslené do jasných barev. Zvažovala jsem něco mezi 3-4 hvězdami. Jenže pak zbylo asi cca 20 stránek a moje srdce puklo, proměnilo se v prach a utopilo se v bolesti. Takový závěr bych nečekala. Zlomil mě a vážně těch několik stránek mě tentokrát na ty kolena srazily. To změnilo všechno a hodnocení tato kniha dostává nejvyšší, i přes tolik much, co ten příběh má. Ještě mi nezaschly slzy na tváři, takže se mi o tom těžko mluví. Nezáviděla jsem situaci, do které se Lucy dostala - ani na jedné straně. Nebylo zbytí, ale dá se s tím žít? Tohle by se dít nemělo. Takovéhle rozhodnutí, volby.
Zajímalo by mě taky, co bylo dál - co Darren? Ale možná je dobře, že kniha není delší anebo nemá pokračování, protože utnutí v takovém momentě zanechává mocné pocity ve čtenáři. Kniha je zvláštní, ale nakonec se mi moc líbila a chytla mě za srdce. :)

ivca7818
30.07.2018 3 z 5

Přiznám se, že se mi tato kniha příliš nelíbila a to ať už po stránce tematické, tak po stránce stylistické. Můj názor bude nejspíš ryze subjektivního rázu, nicméně hlavní hrdinka se chovala často jako kráva, promiňte mi ten výraz. Nebo spíš jako hloupá husa. Žena, která se ještě na vysoké zamilovala do nesprávného muže, který si ji nikdy nezasloužil, posléze ji zneužil a opustil a ona ho přesto i nadále milovala a nedokázala na něj zapomenout i přesto, že měla milujícího, byť ne vždy úplně dokonalého manžela a děti. Musím souhlasit s jedním ze zde uvedených komentářů, že mi na knize něco nesedělo. Možná způsob vyprávění v ich formě, který působil nevěrohodně. Možná patetičnost příběhu, jistá klišé a ani hlavní hrdinka se mi prostě nelíbila. Jinak se jednalo o klasickou vztahovku se zdánlivě truchlivým koncem, ale chování Lucy jsem často nechápala a pochopit ani nemohla. Za mě tři hvězdy.

Denčaa
24.07.2018 4 z 5

U této knihy jsem se hrozně dlouho rozmýšlela, jaké ji dát hodnocení. Ono kniha to byla výborná, ale nemohla jsem se ztotožnit s chováním hlavní hrdinky. To byl asi největší problém celé knihy. Nechci to tady úplně rozebírat, každý má na život a i na partnerský život jiný názor, ale Lucy se (za)chovala opravdu hnusně. A také jsem její chování mnohdy nechápala, jak může být tak naivní, co se týče muže, který ji opustil. Ale to byl asi tak jediný problém knihy. Musím vychválit styl vyprávění, na který si čtenář sice chvilku zvyká, ale je to pak neskutečně čtivé. Pro ty, kteří nečetli, je to vyprávěno z pohledu Lucy, která celý příběh tlumočí Gabovi. Plus nebo i mínus můžou být krátké kapitoly. Mě to na letní čtení sedlo, takže i tím děj hezky odsýpá. Není to asi titul, který bych si ještě někdy přečetla, ale zanechal ve mě svůj kus. Více na: https://www.instagram.com/knizni_dilna/

certik003
21.07.2018

Kniha je psaná formou vyprávění Lucy své osudové lásce Gabemu o tom, co k němu cítila a stále cítí a popisuje svůj život s ním i bez něho. Vypráví i o své lásce k dalšímu muži a vlastně je neustále srovnává. Je to takové hezké romantické vyznání, ale není vůbec přeslazené.

Eleanor-ka
18.07.2018 5 z 5

Dobrou knihu nepoznáte pouze podle toho, že se od ní nedokážete odtrhnout a celé odpoledne netrávíte ničím jiným, než hlavou ponořenou do jejich stran, ale především také proto, jaké pocity ve vás spustí a jestli vás přinutí se nad něčím specifickým zamyslet. Ztracené světlo je krásná kniha životního příběhu, který je reálný, silný, místy něžný, místy divoký a dostane vás každým coulem. Kniha je psána zvláštním stylem vyprávěním a to ji činní zajímavější, a je to také důvod, proč se četla tak strašně pěkně. Líbilo se mi i to, že autorka určité životní etapy hlavní hrdinky spojovala se skutečnými světovými událostmi. Nejedná se o žádný klasický drasťák nešťastné lásky jako z pohádky, ale o vskutku reálný příběh, v němž se hrdinové snaží přijít na to, jak být šťasten v rodinném životě bez toho, aniž by jejich kariéra a sny musely jít stranou. Líbil se mi New York, i pocity, které jste cítili spolu s Lucy a dokonce i konec, se kterým jste sice nepočítali, ale který vás ani nepřekvapil. Za mě rozhodně skvělý čtenářský zážitek.

Btw, byl by z toho i moc hezký film.

veronika9143
26.06.2018 4 z 5

Uznávám, že je to zvláštně napsaná kniha. Je to takové vyprávění, životního příběhu. Jak člověka poznamenají události, vztahy, děti, kariéra, cokoli. Jedna žena, dva muži, milostný trojúhelník, který nemá řešení. Všechno je zároveň dobře i špatně. Každý z nich miluje po svém, touží, chce dosáhnout největšího uspokojení.

Knize jsem nedala plný počet hvězd, protože si myslím, že se dala ještě trošičku lépe zpracovat. Také mi do jisté míry vadilo, jakým stylem byla napsaná. Také ve mě nevyvolala pocity, které jsem očekávala. Proto jednu hvězdu ubírám. Přesto si myslím, že ale za přečtení stojí, asi záleží na člověku, jak se s ní dokáže poprat.

micha-ella
12.06.2018 3 z 5

Asi nejsem dostatečně romantická, protože mě vyprávění Lucy o jejích láskách a o jejím životě místy nudilo. Konec jsem předvídala, takže mě taky nepřekvapil, je to na tři hvězdičky.

Mandlevest
09.06.2018 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Četla jsem před ní několik detektivek a knih s válečnou tematikou, tak jsem chtěla změnit žánr. Styl vyprávění mi nevadil, ba naopak, začetla jsem se v podstatě od první stránky. Příběh, i když měl námětem prvky "červené knihovny" byl vyprávěn civilně a neurážel. Za mě doporučuji.

ladyka
23.05.2018 5 z 5

Upřímná, dojemná niterní zpověď ženy, která milovala dva muže a každého jinak.. Uvěřitelný příběh o životě a vztazích, o tom, že některé situace nemají to správné řešení... Příběh o těžkosti i lehkosti lásky, o vášni. Kniha se mi moc líbila, postupně "zrála",úžasně a výstižně popisovala pocity a životní dilemata. Prožívala jsem to s Lucy, místy mě dostihlo silné dojetí, občas jsem si dávala pauzy, abych ty emoce mohla strávit a zažít. Přemýšlím, jak to všechno dopadlo..a ještě nějakou dobu přemýšlet a zpracovávat dojmy budu. Krásná obálka knížky to celé korunuje, doporučuji!

Mermaida
21.05.2018 5 z 5

Krásný příběh. Romantický, přesto velice silný.
Do příběhu je zasazen den 11. zaří, který je pro celý příběh klíčovým okamžikem. Hezky napsané, emotivní, romantické. Takové příběhy já můžu...
Za mě plný počet hvězd, protože tento příběh mě "doslova" pohladil po duši! :.)

Anna 13
21.05.2018 5 z 5

Absolutně uhrančivá kniha, která vás nepustí a kterou čtete dlouho do noci, i když víte, že musíte přestat, protože se ráno chcete probudit s tím, že budete moci v příběhu pokračovat...

Já nemám slov. V tom příběhu je tolik života, různých druhů lásky, těžkých dilematů,... Je to dechberoucí příběh o žáru lásky, která nikdy nemohla být uhašena a nikdy se nemohla dostat pod kontrolu. Všechny postavy sympatické... Gabe velmi rozporuplný hrdina, který na své chyby doplácí až na samotném konci. Ale byla to chyba?

Knížka rozpláče romantické duše a v hlavě rozproudí nový vír otázek, na které nemusíte hned najít odpověď.

Kladně hodnotím i přenádhernou obálku a styl, kterým autorka příběh ztvárňuje. Naprosto originální a emotivní.

Doporučuji každým úderem mého srdce.

Anysek3
12.05.2018 5 z 5

Krásný příběh, zpočátku až přehnaně dokonale vysněný vztah dvou mladých lidí, ale i přes to jsem jim fandila. Gabe na někoho možná působil jako sobec, ale když se člověk nad tím zamyslí,... každý z nás má nějaký sen,.. ale kolik z nás si za ním jde a obětuje svůj vztah, přátelé, rodinu, pocit bezpečí,...?! Z pohledu Lucy byl každopádně sobec, ale ani on ji neomezoval v tom prožívat svůj sen, naopak ji podněcoval k tomu aby se tím směrem vydala a dělala to co ji naplňuje a co miluje. Z mého pohledu Gabe byl naplno žijícím člověkem, dělal co miloval, prostě se jen nechtěl poddat každodenním rutinám, což je mnohem snažší, chtěl žít, inspirovat, být nápomocný, něco změnit,... Prožil si svůj sen a uvědomil si, že by chtěl poslechnout své srdce a jít za svou osudovou láskou,... všeho se pro ni vzdát,... jenže už bylo pozdě,... Srdcervoucí příběh,... Kniha krásně napsaná, formou dopisu?.. za mě skvělý,.. :) Dokázala bych si představit pokračování,... malého "Gaba", když čte dopis své matky.

Audrina
08.05.2018 3 z 5

Nějak nevím, jaký názor si na tuhle knížku udělat. Byla napsáná opravdu hezkým, poetickým jazykem, ale příběh jako celek mě úplně neuchvátil. Osudové lásce mezi dvěma hlavními hrdiny jsem nedokázala uvěřit. Lucy mi přišla v některých oblastech neskutečně dětinská a naivní, Gabe zase jako hrozný sobec.

Acquenta
27.04.2018 5 z 5

Jeden z nejkrásnějších milostných příběhů, co jsem kdy četla....moc těmto tématům neholduji, ale tahle kniha mě doslova přivedla k slzám. Smekám před autorkou, její styl psaní byl tak strašně čtivý a zajímavý, že doufám, že to není její poslední kniha.

domcalo
20.04.2018 1 z 5

Moc se omlouvám všem milovníkům této knihy. Mě se tedy rozhodně NELÍBILA.
Tak dávám alespoň * za snahu autorky něco napsat. Může mi někdo vysvětlit, proč se za jeden den ( to je deset stránek knihy ) holka seznámí s klukem svých snů 11.září v New Yorku, hned další stranu už spolu bydlí a za pár stránek se rozejdou?! Nevím, kde se stala chyba nebo jak bude kniha pokračovat, ale bohužel mě to už ani nezajímá. Knížce se moc omlouvám, že se stala mou vůbec první knihou, kterou jsem musela odložit asi po 15 stránkách. Celkově ani autorčin styl vyprávění se mi moc nelíbil a celé to na mě působilo tak nějak...divně. Asi se to mohlo ještě nějak dobře vyvinout, ale to už se nedozvím, protože trpělivost s touhle knížkou už mi opravdu nezbyla. Tak snad si ji užijete alespoň vy....

Vlcice72
15.04.2018 3 z 5

Milostný příběh, který mě ale zase až tak moc neuchvátil...

martina5069
13.04.2018 5 z 5

Krásná kniha o životě dvou zamilovaných lidech, kteří si prožily těžké chvíle. Příběh byl tak silný, že na něho budu hodně dlouho myslet. Nese poselství toho co se děje ve světě a my o tom nevíme, o tom jak těžké je správně se rozhodnout nebo jít za vlastním snem na úkor toho druhého. V epilogu sem se dozvěděla, že autorce pomáhali i jiní lidé aby byl příběh věrohodný a po přečtení některých komentářů proč je tam na začátku zakomponováno 11. září sem pochopila akorád to že lidi co to nechápou asi špatně četly nebo spíš nepochopily poselství celého příběhu protože konkrétně 11.září tam bylo zmiňované několikrát. Začátek knihy měl prostě svůj důvod prostě o tom jak to mají fotografové při válce nebo životních pohromách těžké. Příběh vlastně končí začátkem a začíná koncem. Mrzí mě, že nevím jak to dál pokračovalo s Lucy. Co se mi líbilo je že kniha je psaná jakoby formou dopisu nebo vyprávění? A trošku mě mrzelo, že nevím co bylo v té první vidané knize kterou napsal Gabe na té výstavě třeba by tam byl taky psaný příběh ohledně Lucy ale ta kniha zůstala zavřená v zásuvce. Za mě teda 5* zamilovala sem se, těším se na další příběhy autorky, právem má nálepku bestceler :-)

jaresovaklara
09.04.2018 5 z 5

Miluji tuto knizku! Konec jsem vubec necekala. Je to skvely. Cely ten pribeh je skvely!

Klára2216
09.04.2018 4 z 5

Knihu jsem si vybrala podle obalu a vsázela jsem na to, že se mi knihy s pečetí líbí a sedí mi. Ze začátku jsem si nemohla trochu zvyknout, že kniha je psaná někomu. Ale určitě neurazí, měla jsem přečtenou za chvíli. Seděla mi.

láska sobectví osudové okamžiky

Autorovy knížky