Zpěv straky

Zpěv straky https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536633/bmid_zpev-straky-6620de2b4ef54.jpg 4 112 112

Přichází hrdinka, jejímž cílem není silou měnit svět, ale léčit a napravovat lidské osudy. Když se šílený a mocichtivý vladař rozhodl vyvraždit všechny, které nemůže přeměnit ve vojáky, stalo se ze světa místo bez vědy, bez umění a také bez naděje. Místo, kde není snadné nabízet útěchu. Pro mladou čarodějku Heniku se však právě to stalo smyslem života. Zavržená matkou, ale se svými přáteli — spolehlivou klisnou Potvorou a strakou, která skrývá nejedno tajemství — pomáhá všude tam, kde je jejích léčitelských dovedností zapotřebí. Ať už pobývá ve městě, jehož brány není možné opustit, u oddílu dětských vojáků s velice podivným úkolem, či na hradě, kde se objevilo nadmíru podezřelé novorozeně, vždy musí pečlivě zvažovat, co může ztratit a co získat. Bolest a utrpení mívají totiž rozmanité podoby, ale muka v duši se navzájem až překvapivě podobají. A právě tyto rány se hojí ze všech nejhůř. Je na Henice, aby přišla na to, jak lze zemi a její obyvatele vyléčit.... celý text

VáclaV111
09.04.2023 5 z 5

Zpěv straky je kniha, která je literárně zdařilá, bez zbytečné vaty,
napínavá od prvních stránek do konce. Příběh o naději ve světě plném násilí, válek a bezpráví. Je to mystický příběh ženy Heniky s podivuhodným osudem v mládí, toužící po jiném světě. Ačkoliv nemá moc svět změnit, snaží se svými prostředky udělat
život aspoň o kousíček lepší, snesitelnější.
Ač nejsem pravidelný čtenář fantasy, tentokrát jsem byl vtažen do děje!

sarahmoon
01.04.2023 5 z 5

Audiokniha - parádní poslech. Jsem vážně nadšená. Tleskám dámy, to se opravdu povedlo.

Poslední dobou jsem velmi překvapená, jak parádní počiny u nás vznikají. Moc se těším na pokračování.

DaisySpring
05.02.2023 4 z 5

Moc zajímavý koncept a způsob rozvíjení příběhu. Tak trochu jako v Zaklínači. Drobná setkání a příběhy vsazené do hlavní dějové linky. A příjemná pohádkovo-fantasy atmosféra, něco mezi Erbenem a Sapkowskim. Jediný problém mám asi s tím (ale u používání magie v příbězích je to obvyklý nešvar), že se míra schopností hlavní hrdinky mění, jak se to autorce hodí do příběhu, nebo jsem z toho alespoň měla takový pocit. Občas byla hodně OP a všem to natřela, občas nečekaně dostala na zadek od na první pohled slabšího soupeře. Ale je to jen taková drobnost.

veriszv
27.01.2023 4 z 5

Se Zaklínačem, ke kterému je kniha často přirovnávána jsem tolik podobností neviděla. Snad jen povídková forma a osamělá postava na koni.
Je to spíš taková pohádka pro dospělé, která mě moc bavila.
Straka v názvu zatím moc prostoru nedostala, tak doufám, že bude pokračování!

ElikaS
24.01.2023 3 z 5

O knížce jsem četla, že je to Zaklínač v sukni. To jako vážně? Tahle knížka Sapkowskemu nesahá ani po kotníky. A musím říct, že mě překvapuje tak dobré hodnocení.
Podle mě je knížka čistě průměrná, neurazí, nenadchne a brzy si ji nebudu pořádně pamatovat.
Knížka se skládá v podstatě z povídek, které se autorka snaží propojit, někdy více a někdy méně zdařile. Spousta věcí, ale tak nějak vyšumí a skončí nedotaženě.
Celkově mi jednotlivé příběhy přišly hodně a jednoduché a neoriginální. Ale zase na druhou stranu, díky tomu děj pěkně plynul a nebylo třeba žádného velkého soustředění.
Abych to shrnula, jedná se o jednoduchou, povídkovou oddechovku.

PrincaListicka
13.01.2023 5 z 5

*Posloucháno jako audiokniha od vydavatelství Audioteka*

Hlavní hrdinkou příběhu je čarodějka Henika, která díky velké souhře náhod získá schopnosti a vědomosti umožňující jí stát se léčitelkou. Když se jí podaří vymanit se z vlivu své autoritářské matky, vydává se hledat své místo ve světě a především pomáhat lidem.
Děj je vyprávěn prostřednictvím povídek a kratších meziher, které nám postupně dovolují poodhalit, v jakém světě vlastně Henika žije, jaké politické pletky ovlivňují životy jeho lidu a kdo mu vládne. Jako skládačku si dáváme dohromady léčitelčin život, její touhy, pohnutky a především ty nejdůležitější události, které formovaly její život.
Po boku Henice věrně stojí její klisna Potvora, která podezřele nesnáší muže, a také jedna zvláštní neposedná Straka, která skrývá mnohá tajemství. A právě tato tajemství budou mít zásadní vliv na život naší hlavní hrdinky. Jaký, ptáte se? Abyste se to dozvěděli, budete si muset knihu přečíst.

Vzhledem ke struktuře knihy se děj o něco hůře shrnuje, jelikož se jedná o několik relativně nezávislých příběhů, které spolu ale mají volnější souvislost.
Asi nejvíce se mi líbila kapitola s názvem Pláňata, která vyprávěla o tom, kterak se Henika, ač nerada, vypravila pomoci jednotce dětských vojáků s prapodivným posláním. Patřila pro mě k těm nejemotivnějším a hodně jsem ji prožívala.
Skvělá byla také kapitola jménem Splacené dluhy o městě, které na první pohled vypadá jako z obrázku. Všude je čisto, hojnost a veselí. Až na jeden háček - nikdo ho nesmí opustit.
V neposlední řadě zmíním také Jinou cestu, vyprávějící příběh o řádu statečných, který vychovává vojáky, ale který také možná není tak čestný, jak se na první pohled může zdát.

Nerada přirovnávám knihy k jiným dílům, tady si to ale neodpustím. Paní autorka se nijak netají tím, že je milovníci Zaklínače, a že její kniha bývá označována jako "Zaklínač v sukni." Byla jsem zvědavá, jak moc pravdivé toto označení bude. Zaklínač je pro mě středeční záležitostí už asi 8 let a pokaždé, když ho čtu nebo hraju, mám pocit, jako bych byla zase doma. A stejný pocit jsem měla i u Zpěvu straky. Ne snad proto, že by autorka kopírovala či napodobovala, nebyla originální, ale proto, že se jí tak perfektně podařilo vystihnout onu hořkosladkou atmosféru téhle polské ságy. A ne, Zpěv straky není žádná slaďárna, i tady najdete spoustu násilí, drsných i smutných scén. Autorka nic nezjemňuje, nesnaží se, aby každý příběh za každou cenu měl dobrý konec. A to se mi vážně líbí.

Henika není ani zdaleka hrdinka v pravém slova smyslu. Nesnaží se zachránit nebo změnit svět, není všemocná a neporazitelná, nenechá se sebou zametat. Má své vlastní záměry, které sleduje. Občas jedná ve svém vlastním zájmu na úkor druhých. Někdy využije situace, aby z ní něco měla. Netouží po slávě ani bohatství, chce jen žít svůj obyčejný život a pomáhat. Její život je bohužel poznamenaný vlivem její matky, která s ní jednala opravdu otřesným způsobem, šikanovala ji a ponižovala. Toto vše z ní dělá velmi lidskou postavu.

Co se týče audioknižního zpracování, Kateřina Mendlová Jírů se ho zhostila opravdu se ctí. Její hlas je velmi příjemný, lahodí uchu, je až uklidňující. Jediné co mě trochu mrzelo a zaráželo bylo to, že ve chvílích, kdy například některá z postav šeptala, křičela nebo vyjadřovala nějakou emoci, paní Jírů svůj hlas příliš neupravila vzhledem k této skutečnosti a emoce tak trochu "vyšuměly" do prázdna.

Jediné, co vnímám jako menší nevýhodu této knihy je to, že slouží spíše jako úvod pro další, větší příběh, a ačkoliv v jednotlivých mezihrách i samotných povídkách dostáváme indicie týkající se tohoto většího příběhu, je jasné, že se děj tímto směrem rozeběhne až v dalším díle.

Knihu mohu jedině doporučit všem milovníkům fantasy, kteří chtějí nepřikrášlený svět, dospělou, realistickou hrdinku a nevyžadují dobré konce za každou cenu. Za mě se rozhodně řadí mezi jednu z nejlepších českých fantasy. Nesmírně se těším, co dalšího si pro nás paní Beranová připraví.

KájaKoxík
09.01.2023 3 z 5

Před napsáním komentáře jsem poctivě přečetla všechny předchozí a mám pocit, že jsem četla jiný titul.
Přirovnání "zaklínač v sukni" napsal asi někdo, kdo Sapkowskiho nečetl, stejně tak žádný wow efekt se u mne při čtení nekonal. Osobně bych to přirovnala k sérii Hraničářova učně nebo Bratrstva. Takové milé čtení s příběhem co pěkně plyne a dotýká se i současných témat.

Obálka knihy je takový průměr, co mi ale vyloženě vadilo je font a úprava textu v knize. Fanouškem zhuštěného řádkování a zvoleného formování kapitol a meziher nebudu nikdy. Titul by si zasloužil členit přímo do povídek s uvedením prologu jako úvodu a na to následně navázat příběhem čarodějky Heniky. Poslední část s vyloženě otevřeným koncem bych vynechala úplně nebo ho uzavřela. I bez otevřeného konce by čtenáře zajímalo, jak bude příběh čarodějky a zakleté sojky pokračovat.

Co ale rozhodně chválím, je pěkně propracovaný svět, který se i na těch pár stránkách autorce daří představit. Bohové, marky, nadvláda krále ale i způsob nabývání magie se mi vážně líbí. Co mi k jednotlivým příběhům zase vyloženě chybí je mapa.

Suma sumárum:
nevhodná úprava a chybějící mapa - hvězda
zbytečně otevřený konec - hvězda

Přesto, pokud vyjde další díl, přečtu si ho ráda. Doufám, že se do té doby podaří vyladit některé mouchy.

spiderlily
03.01.2023 2 z 5

(SPOILER) Kniha mě nezaujala. Po druhé povídce/kapitole jsem si říkala, proč to čtu a do dočtení jsem se musela nutit. Čekala jsem román, ale je to sbírka povídek, která se snaží přes pár příběhů/zmínek jednotlivé povídky propojit, ale žádný wau efekt se ani po dočtení nedostavil. Celkově jednotlivé povídky, tak příběh za tím mi přišel nudný. Z pohledu povídek je to hodně podobné. Čarodějka někam jde, skoro vždy ví, co je za problém a vše se hned a bez větších problémů vyřeší. Z mého pohledu nudné, ač hezky napsané. Když jsem četla ostatní komentáře, přišlo mi, že jsme četli jinou knihu. V porovnání s jinými fantazy, které jsem četla, je to podprůměr.

Ditules
27.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Tohle bylo příjemné překvapení na poli české fantasy scény. Hlavní hrdinka je čarodějka, ale po setkání s umírající léčitelkou přebírá její schopnosti. Kniha je rozdělená do kapitol, ve kterých se hrdinka setkává s rozličnými postavami, kterým se snaží pomoci. Někdy to vyjde, někdy ne...

Marylaa
25.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha o čarodějce-lečítelce Henice.
Docela mě překvapilo, že je to vlastně soubor povídek. Každá ma dvě dějové linky, které se vždy skvěle propojí. A vždy se to i nějak propojí s mezihrou. Také musím podtrhnou opravdu skvělé zvládnuté využívání flashbacků.
Co mě překvapilo je, že titulní straka se tam vyskytuje dost zřídka. Snad ji bude víc v dalším díle (podle tak trochu otevřeného konce soudím, že je v plánů. Doufám, že je.)
A také mě překvapila polská jména (napsala bych příjemně překvapila, ale jedna moc sympatická nebyla.)

LucyEcstasy
08.12.2022 5 z 5

Příběh vypráví o mladé čarodějce Henice, která zasvětí život pomoci druhým v podobě léčitelství.

Sledujeme její výpravy za obyčejnými i mocnými lidmi, které léčí. Věrně ji doprovází její klisna Potvora (to jméno je boží) a sem tam se objeví i jedna straka, která má hned několik tajemství.

Původně jsem si myslela, že jde o soubor jednotlivých povídek, ale vše se postupně slévá do jednotného příjemného příběhu. V knize najdeme úplně vše - lásku, přátelství, oddanost, rodinu, smutek a tak dále. Já osobně knihu četla po částech. Chtěla jsem si ji maximálně vychutnat. Jinak bych ji přečetla za jeden den. Tak rychle u ní plyne časoprostor.

Celá kniha na vás působí velice lidsky.

Není tu žádný hrdina, který najednou objeví své nadání, kterým má spasit svůj lid, rodinu i celý svět. Je tu jen jedna neobyčejně obyčejná žena, která nechce nic jiného než odvádět dobře své řemeslo. Má svoje pozitivní i negativní stránky a dělá chyby. Vše nám je předneseno tak, že se čtenář do Heniky zamiluje, pro její jednoduchost. Henika je jako vaše kamarádka, se kterou jdete třeba na kávu. Navíc pojmenovala svou klisnu jménem Potvora, což je vtipně originální.

Prostředí, ve kterém se kniha odehrává, je autentické. Nenajdete žádné nesrovnalosti, vše je tak, jak by to mělo být. Po dlouhé době jsem četla příběh odehrávající se mimo současnost a byla jsem učarována.

Mně se tato kniha velice líbila a evokovala ve mne pocit, že se na nás chystá i pokračování. Doufám, že to tak bude, protože potřebuji více.

Pokud hledáte originální příběh a jste fanouškem fantasy, tak kniha je přesně pro vás. I když by se dala zařadit i do románu, za mne.

Hodnotím 5/5⭐️

Eshin
21.11.2022 4 z 5

Zajímavý soubor povídek, který mě zaujal především jednáním postav, komorní atmosférou a krásně ubýhajícím textem.

Po dlouhé době fantastika, kde se nerozhoduje o osudech světů, bez zbytečně hrdinských hrdinů a bez potoků krve.

Henika působí lidsky. Jde jí o ní, lidi kolem a ovlivňuje co ovlivnit může a nemíchá se do věcí, které nedokáže ovlivnit nebo jí nedávají smysl. Má svoje silné stránky, slabé stránky, radosti, strachy i starosti. Postava se kterou se člověk může ztotožnit a přitom ji nevidí jako polobožského hrdinu, ale jako obyčejného člověka.

Z mého pohledu určitě dobře odvedená práce a těším se na pokračování (doufám, že se dočkáme).

kukisevraci
16.11.2022 5 z 5

Kniha svým formátem připomíná spíše soubor povídek, který nás vlastně seznamuje s hlavní postavou těchto příběhů. Tyto povídky jsou zároveň psané způsobem, který je na první pohled odlišný od tradičních způsobů psaní, člověk má nejprve pocit, že vlastně vůbec neví, o co jde a v jaké části příběhu se nachází, ale postupně s tím, jak čte dál a dál, u něj přijde wow moment, kdy mu najednou dojde, jak se to vlastně má a kdo je kdo, což je velice uspokojující pocit, přesto mi chvíli mi trvalo než jsem si zvykla na tenhle způsob vyprávění. Na první pohled by knížka mohla působit jako příběh pro děti, tak to ale není a přináší spíše realistický pohled na jednání lidí, což mám v knihách moc ráda. Pokud se člověk dokáže odpoutat od zaběhnutých způsobu, jakými je psána většina fantasy knih a přijme, že Zpěv straky je tak originální, jak jen to jde (což je v tomhle žánru opravdu těžké), přečte se tahle knížka úplně sama. Moc se těším na pokračování, které doufám bude delší, jelikož knížka je na můj vkus moc tenká, takže už nezbývá než vyhlížet další díly. Za mě 4,5/5

P.Š.aaa
14.11.2022 5 z 5

Začnete číst a musíte, prostě musíte dojít na konec. A najednou je tu a já chci, já potřebuju vědět jak to bude pokračovat. Snad se co nejdříve dočkám.

jana7289
11.11.2022 5 z 5

Příběhy (neb to jsou spíš jednotlivé povídky proložené mezihrami), které na konci se víceméně uzavřou, kromě té poslední. Při ní jsem měla pocit, že možná bude pokračování. Uvidíme . V příbězích vystupuje čarodějka/léčitelka Henika s věrnou kobylkou Potvorou a pronásleduje je straka, které říká Trdlo. Pouštěla jsem se do knihy s tím, že jsem si myslela, že to budou spíš pohádky... No, ne. Je to spíš ve stylu zaklínače, jen je v sukni, a místo vraždění léčí. Hodně to je o vztazích mezi lidmi a obecně fungování společnosti. Něco jsem i obrečela. Za mě 5*/5*.

Local_Bunny
31.10.2022 3 z 5

Lidi se rvou od počátku věků. Je to jejich přirozenost. Žádná lidskost vlastně neexistuje.
Zpěv straky mě ihned oslovil díky české autorky a samozřejmě boží obálky. Jakmile jsem navíc slyšela přirovnání 'zaklínač v sukni', tak nebylo o čem. Mě osobně česká fantasy a ya tvorba hrozně baví. Obdivuju naše autory, že jsou i nadále schopní vymyslet originální svět a dát nám zajímavý příběh. Tahle útlá knížka má taky jeden.
Henika je čarodějka, která se úplně nechce smířit s tím, co pro ní osud nachystal. Samotné putování mě hrozně bavilo. Podíváme se na různá místa, kde vždy čeká nějaký složitý úkol. Během čtení mě ovšem někdy mrzelo, že se Henika se vším pere tak jednoduše. Čekala bych, že dostane aspoň pár klacků pod nohy, ale až na pár zahrdelů to byla velmi hladká cesta. Další zklamání pro mě byly vedlejší postavy. Nejvíce jsem si oblíbila Potvoru a Straku, lidské charaktery mě bohužel vůbec nedokázaly oslovit.
Magický systém měla autorka velmi dobře vymyšlený a moc se mi to líbilo. Čarodějek máme dost ale tady nás opět čeká krásně originální zpracování.
Kapitoly nám střídají mezihry, kdy nás vždy autorka přenese do nějaké mezery a vyplní chybějící kousky děje. Postupně se nám tedy rozplétá před očima daleko složitější děj a jsem nadšená, jak si s tím autorka vyhrála.
Na poli české literatury se jedná ovšem o skvělou myšlenku, která by ještě potřebovala k dokonalosti trošku vypilovat, ale věřím, že spoustě čtenářům se bude kniha líbit a najde si své fanoušky.
za knížku v rámci spolupráce děkuji Nakladatelství Host
3.5

Borufka_9
29.10.2022 3 z 5

Taková jednohubka, neurazí, ale bohužel ani nenadchne. Průměr po všech stránkách.

PosPol
25.10.2022 5 z 5

Už jen obálka a začátek knihy vás nutně musí uchvátit. Kobaltově modrá (jak ji popisuje autorka) je úžasně chladivá, ale zároveň pohladí na duši.
Hlavní hrdinka Henika se nesnaží zachránit svět, ve kterém vládnou líté boje. Snaží se jen pomoci tak, jak to slíbila stařence, jež jí propůjčila svou moc. Mnohdy je pro ni těžké rozklíčovat složité duše lidí, když pozbyla většinu své kouzelné moci. Moc chválím návaznost děje. Na začátku mi to lehce vadilo, když na půl stránce byl popis kohosi a čehosi. Jenže pak vše do sebe zapadne jak puzzle a vy jste spokojeni jak miminko přisáté k matčině prsu :)

Littlemonday
24.10.2022 4 z 5

NOVINKA OD ČESKÉ AUTORKY!

Zpěv straky - Dana Beranová

Anotace:

Recenze:

Skvělá podzimní fantasy jednohubka je na světě! Přestože to není primárně žánr, který vyhledávám, rozhodla jsem se dát Zpěvu straky šanci. A musím říct, že absolutně nelituju!
Knihu bych označila za skoro pohádkovou s perfektně vsazenými prvky pro dospělé. Při čtení jsem se zasmála, ovšem nešlo o nic prvoplánového.
Některé postavy byly zvláštně “moderní”. Těžko se to popisuje, ale styl dialogů a některé scény vyčnívaly z fantasy děje, jako bych najednou chvíli četla třeba román. Každopádně to vůbec nebylo na škodu, naopak jsem se dobře bavila a děj krásně ubíhal.
Osud a poslání hlavní hrdinky je krásný, skoro dojemný.
V některých momentech čtenáře nečekal úplně happyend, ale i to skvěle pozdvihlo tuto knihu z obyčejné “pohádky” na zajímavý příběh plný překvapení.
Rozhodně doporučuju, skvělá knížka na podzimní večer.

4/5 ⭐️

TeaS2015
09.10.2022 4 z 5

Pěkná pohádková jednohubka z pera české autorky. Přečteno během pár hodin na jeden zátah, protože fantasy mám ráda a pohádky též.
Plný počet hvězd ale nedávám, poněvadž (což není chyba autorky) to na mě bylo příliš krátké! :)