ZOOOM 1 – Tomáš Kučerovský

ZOOOM 1 – Tomáš Kučerovský https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194991/bmid_zooom-1-tomas-kucerovsky-s6g-194991.jpg 4 16 3

ZOOOM série

1. díl >

Zoom je řada výtvarných monografií, představující tvorbu současných českých komiksových tvůrců. Kromě komiksů, které jsou prezentovány jak ukázkami, tak celými příběhy a tvoří základ publikace, se Zooom soustřeďuje i na přesahy do ilustrace, grafického designu, herních návrhů a dalších disciplín. Připravovaná řada výtvarných alb má ambici ukázat práci českých autorů i z jiného úhlu, nejen z čistě komiksového a Zooom tak přibližuje jejich tvorbu v detailním pohledu i v širší perspektivě. První publikace představuje práci Tomáše Kučerovského, jednoho ze zakladatelů časopisu Aargh! autora knižních časopiseckých i novinových ilustrací, návrhů pro počítačové i deskové hry a jednoho z předních českých komiksových autorů. Jeho práce je zastoupena v mnoha sbornicích v zahraničí i u nás (Generace nula, Ještě jsme ve válce a další). Publikace obsahuje ilustrace, herní návrhy, ukázky komiksů. Kniha je dvojjazyčná a uvádí ji obsáhlý rozhovor, který s autorem vedl komiksový publicista a teoretik José Alaniz.... celý text

Přidat komentář

Norri
28.07.2022 4 z 5

Tomáš Kučerovský je úžasný výtvarník a tato výtvarná monografie to jen potvrzuje. Co projekt či komiks, to úplně jiný styl malby či kresby a přitom jsou všechny úžasné, osobité a skvěle fungují. Kniha je rozdělena do několika částí zaměřených na komiks, hry a ilustrace. Každá část začíná krátkým rozhovorem.

Je škoda, že z komiksů jsou zde jen ukázky. Některé komiksy totiž vyšly například ve starých magazínech Aargh, které jsou už beznadějně rozebrané. Ale chápu, že zde mohou být jen ukázky a doufám, že se jednou nějakého vydání všech těch nedostupných komiksů ještě dočkám. Tato kniha mě na ně slušně nalákala.

Sekce her a ilustrací pak ukazují, čemu všemu se Tomáš Kučerovský věnoval anebo stále věnuje. Je to úžasná přehlídka různých stylů, leč je toho tolik, že to přebije dojmy z komiksů na začátku. Jakoby to však redaktoři tušili, knihu uzavírá sekce Komiks II.

trudoš
01.12.2020 4 z 5

Pro tvorbu Tomáše Kučerovského mám dlouhodobě slabost a osobně jej považuji za jednoho z nejvýraznějších představitelů současné ilustrace, o prvenství na komiksové scéně ani nemluvě. Ten chlap je prostě neuvěřitelně kreativní, jeho styl jednoznačně osobitý a zároveň překvapuje ochotou bez problémů sáhnout po nových možnostech výtvarného projevu. Vizuálně dokáže svými obrazy člověka upřímně rozesmát, stejně jako uvést to stavu depresivní apatie. Je to kabrňák a ne že ne.
Přesto musím nad jeho monografií z roku 2012 trochu zalamentovat. Průřez dílem nabízí výborný, ačkoliv si myslím, že by šel bez problémů naplnit i obsah trojnásobný. Zklamala mě spíš textová část, která nepostupuje při charakterizaci autora příliš systematicky a snaží se to vykompenzovat několika mála rozhovory. Ty však tázající úplně nezvládl, občas si na otázky odpovídá sám, nebo dotazovanému vkládá do úst významy, které chce, aby zazněly. Jinak ale krásná publikace - už se nemůžu dočkat, až otevřu další v pořadí.


martinstefko
16.03.2017 3 z 5

Velikost knihy dovoluje, aby na jednu stranu byly vytištěny dvě strany standardní, což ovšem vede i k výraznému zmenšení velikosti. U takového portfolia je to celkem škoda. Výtečná je dvojjazyčnost, kdy vše, co je zde psáno česky, je na stránce přeloženo i do angličtiny. Nabízí se pak otázka, jako co má kniha fungovat? Představení českému čtenáři asi není třeba, protože mezi komiksáky je Tomáš dobře známý. Jestli budou osloveni i ti, co se o český komiks nezajímají, to nevím. Angličtina navozuje pocit, že je zde trochu snaha o to, dostat naše autory do zahraničí, tak snad se tak stane. Uvidíme. Trochu mě ale mrzí, že se kniha nesnažila přinést ještě trochu něco navíc - třeba zde není porovnání Tomášových skic pro počítačové hry s konečnou podoba grafiky ve hře. Více: http://www.comics-blog.cz/2014/03/532-zooom-1-tomas-kucerovsky-60.html

Štítky knihy

umělecká monografie české komiksy

Autoři knihy

Tomáš Prokůpek
česká, 1975

Kniha ZOOOM 1 – Tomáš Kučerovský je v

Přečtených18x
Doporučených1x
Knihotéce8x
Chystám se číst2x
Chci si koupit3x