Znásilněná

Skutečný příběh ženy, která se po letech vrací k nejhoršímu okamžiku svého života. Bála jsem se jít i do kina. Jelikož jsem v té době pracovala v novinách jako filmová kritička, dost mi to komplikovalo život. Když jsem šla na promítání sama, což se ve městě, kde vycházely jen jedny noviny, stávalo poměrně často, seděla jsem tam, všechny svaly stažené napětím, a měla jsem co dělat, abych se soustředila na film. Nakonec jsem dospěla k tomu, že jsem vždycky poprosila vedení kina, aby mě tam zamkli, což udělali,i když to muselo být proti požárním předpisům. Naučila jsem se také vyhýbat se všemu, co nějak souviselo s znásilněním. Když bylo po všem, když jsem to řekla na policii, mluvila jsem s doktory a vypovídala před státním žalobcem, soudcem a porotou, a když pak toho, kdo mě znásilnil,poslali na dlouhé roky do vězení, přestala jsem o tom mluvit. To, co se stalo, jsem pohřbila někde hluboko v sobě, co nejhlouběji to šlo. Neřekla jsem o tom přátelům. Neřekla jsem to svým dvěma dětem, ani když už byly dost velké na to, aby se jim to dalo říct. Nemluvila jsem už o tom se svým manželem, ani se sestrami či s matkou. Řekla jsem jim, a sobě taky, že jsem v pohodě. Na jedno jsem ale přišla: Možná jsem ten příběh pohřbila, ale mrtvý nebyl. Pohřbila jsem jej zaživa a on tam někde hluboko rostl jako liána z nějakého zmutovaného semene, pokroucený a ošklivý a houževnatý šlahoun. Jak rostl, rdousil ve mně spoustu dalších věcí, které mezitím měly také růst. Zabíjel moji odvahu a radost. Zabil moji důvěru ve svět....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355312/znasilnena-jLd-355312.jpg 4.232
Literatura faktu, Pro ženy, Thrillery
Vydáno, BizBooks

I Will Find You, 2016

Kniha Znásilněná

Karcoolka2210

Je ľahké napísať, že autorka spracovala túto ťažkú tématiku skvele ... , len keby nemusela čerpať z vlastnej skúsenosti. Takéto osobné a úprimné vyznanie sa jej muselo ťažko písať a ťažko sa to aj čítalo, kedže bola dosť explicitná. Vyzvihujem jej odvahu, že sa na to odhodlala a zdielala svoj príbeh a som vďačná, že uviedla aj nejaké štastistiky a pozadie výchovy a života muža, ktorý ju poznačil na celý život, teda nie len jeho, ale celej rodiny, ako aj americkej spoločnosti ako takej. Moja tretia Absyntovka nesklamala, odporúčam.

GrasselováL
20.03.2020

Člověk nemůže hodnotit takové hrůzy, které nezažil. ALE...

Líbily se mi poznámky z historie zneužívání, zákonů a rasismu - cením si autorky, která zmiňuje i opačný rasismus. To se v dnešní době už jen tak nevidí.

Ke konci knihy mně zarazila věta: "Víte," řekla jsem, "když se to dělo, vzpomínám si, že jsem si v tu chvíli říkala: On to dělá, protože to někdo udělal jemu. Tohle jsem si myslela." - Tento výrok autorce asi nikdy neodpustím a musím dát horší hodnocení :) - Každý má na danou věc svůj názor, ale nečekala jsem, že od zneužité ženy přečtu tohle. Takový člověk si nezaslouží obhajobu v jeho prospěch, nikdy. V rodinách bývají hrůzy, děti vyrůstají ve špatných podmínkách, dějí se děsivosti, ale to nikoho neomlouvá. X lidí vyrostli ve zle, a někteří takoví nejsou a "nelepí" zlo zlem. NEODPUSTITELNÉ.

I tak děkuji autorce za přínosnou knihu, i když je jich na tohle téma také dost, ale tahle měla určitě smysl.

CarolC
14.01.2020

Příběh je to otřesný... o tom žádná. Moc se mi ale líbilo, že kniha byla protkána navíc i různými výňatky ze statistik, ke kterým bych se asi jinak nedostala.

Caroline11
16.05.2019

Knížka mě velice zaujala, člověk pronikne trochu do stavu znásilněné ženy, a do jejího života po něm.

Evaho73
26.12.2018

Veľmi silná výpoveď o prežitej telesnej a hlavne duševnej traume...
Nemám slov...
"Znásilnenie je trestný čin proti ľudskej dôstojnosti. Spočíva v donútení ženy /alebo muža/ k súloži násilím, pod hrozbou násilia alebo s využitím jej /jeho/ bezbrannosti a proti vôli. Je to najmenej ohlasovaný zločin a zároveň jeden z najviac zraňujúcich pre obeť."
Obdivujem autorku, že sa dokázala od svojho utrpenia odosobniť, a dokázala ísť po stopách, ktoré ju priviedli na začiatok zrodenia monštrá páchajúceho násile, obeťou ktorého bola aj ona sama.

adorjas
09.08.2018

Drsná jazda Clevelendom roku 1984! Myslíte, že sa znásilnenie týka iba hlúpych opitých adolescentov? Tak, vás Joanna z omylu vyvedie veľmi rýchlo. Tomuto sa hovorí reportáž ako má byť a čo je najstrašidelnejšie- takéto príbehy sa nemusia vymýšľať, píše ich sám život, a môžu sa stať každému z nás. Násilie plodí ďalšie násilie.

cori
03.07.2018

Teprve nástup dcery na univerzitu donutí novinářku Joannu prolomit mlčení a svěřit se dceři a synovi, že ještě před jejich narozením byla znásilněná. Joanna po více jak 20 letech od znásilnění pátrá po minulosti pachatele, který byl hned druhý den po spáchání zločinu zatčen a uvězněn, a po důvodech proč ji napadl. Autorka se v knize vypsala ze svého traumatu a snad ho takto veřejně překonala.

lenkaBajza
17.01.2018

První kapitoly byly pro mne odrazující - popis toho, jak se autorka/oběť vypořádává se situací po více než dvaceti letech, jak se mají její děti, manžel atd. ...prostě jsem si představovala něco jiného.
Po pár kapitolách přišla změna, autorka popisovala svůj ošklivý zážitek, děj nabral rychlejsí a zajímavější spád.
Poté nastal zase útlum, pátrání po násilníkovi a jeho životě sice bylo zajímavé, ale někdy až příliš protkané mnoha historickými událostmi.