Zmrzlinová válka

Zmrzlinová válka https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/6022/bmid_zmrzlinova-valka-os9-6022.jpg 4 13 3

Románová freska o osudech vojáků v bojích 1. světové války na africkém kontinentě. Román je zalidněn množstvím postav, se kterými se setkáváme v předválečném období v Anglii i v britské a německé kolonii v Africe. Velký epický román zachycující dramata jedné epochy i velmi osobní problémy a pocity protagonistů dává vyniknout absurditě válečného dění.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Mustang

An Ice-Cream War , 1982

braunerova
31.07.2023 3 z 5

První půlka knihy mě nebavila. Autor popisuje život vyšší střední třídy v Anglii, zesměšňuje jejich snobství a tradice a podrobně pitvá sexuální problémy postav. Přímo otravné byly detailní popisy fyziognomie každé nové postavy. S válečnými kapitolami ale dostalo vyprávění spád. V románu jsem nenašel jedinou sympatickou postavu.
Domorodci jsou nazýváni přičmoudlíci a k otrocké práci na farmách je Britové nutí pomocí biče a kopanců. Četl jsem paměti německého generála von Lettow-Vorbecka, génia gerilové války. Nezazní tam jediné rasistické slovo a jsou plné chvály askariů, německých domorodých vojáků. Možná proto pod ním věrně sloužili do posledních dnů války. Není bez zajímavosti, že Vorbeck v roce 1955 navštívil Tanganiku, aby se tam se svými askarii po letech setkal.

kilometr
31.01.2014 5 z 5

Příjemné překvapení.Krásně napsané postavy a velmi lidsky podaný příběh na pozadí válečného dění v Africe za I.světové války.100%.

St. Jimmy
07.12.2011 4 z 5

Skvělá práce, především co se týče postav, které působí tak lidsky, jak jenom mohou. Mají své názory, svoje pocity a problémy, jako každý jiný. Dále si Boyd velmi pěkně pohrál s popisem především předválečné Anglie, kdy jsem se opravdu viděl procházet ulicemi s hlavními postavami. Skutečně velmi dobré dílo.