Zmrzlinová královna

Zmrzlinová královna https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240949/bmid_zmrzlinova-kralovna-240949.jpg 4 221 57

Román, který zhltnete jako kornout zmrzliny. V roce 1913 odjede pětiletá Malka Trejnovská s rodiči a se sestrami z Ruska do USA a krátce nato skončí zmrzačená a opuštěná na ulici. Přežije díky italskému prodavači zmrzliny, který ji vezme k sobě a naučí ji zmrzlinu vyrábět. V době velké hospodářské krize se vdá za negramotného Alberta Dunkleho, jezdí s ním po Státech a prodejem zmrzliny si vydělávají na živobytí. Nakonec vybudují obrovskou firmu s mnoha franšízami, z Malky se pod jménem Lillian Dunkleová stane Zmrzlinová královna Ameriky a televizní celebrita. Součástí příběhu zachycujícího sedmdesát let jejího života, jsou i události americké historie od prohibice přes druhou světovou válku až po divoká léta Studia 54. Lillian není laskavá, mateřská hospodyňka, jak ji znají televizní diváci. Je to tvrdá a cynická obchodnice, která se neštítí intrikovat, a navíc se ráda napije. Na sklonku života ji však dožene minulost a její svět se rázem změní.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Ice Cream Queen of Orchard Street , 2014

4xbabča
24.09.2017 5 z 5

Mě se kniha velmi líbila, líčí nelehký život hlavní hrdinky spojený se zmrzlinou, na kterou dostanete i během čtení chuť. Určitě je to moc pěkný příběh, který stojí za přečtení.

Mojepočteníčko
23.08.2017

Říkejte si co chcete, ale zmrzlina k létu prostě patří. A je jedno, jestli dodržujete nějaký konkrétní stravovací režim nebo ne. Tahle sladká neřest má mnoho podob a určitě lze najít tu nejpřijatelnější variantu :-) Zmrzlinová královna je knížka, kterou zmrzlina doslova protéká. A můžete si být jisti, že po dočtení budete mít chuť, přidat si minimálně o jeden kopeček navíc.

Malka Trejnovská opouští rodné Rusko a shodou okolností se ocitá před první světovou válkou v Americe. Její rodina stejně jako mnohé další zatouží žít svůj americký sen v zemi nekončících možností.
Špatné svědomí, úzkost a strach o otce ji jednoho dne vyženou na ulici, kde ji srazí zmrzlinářský vůz. Z hodiny na hodinu se z maličké Malky stává odvržený sirotek. Zmrzlinář Dinello je však člověkem, který má srdce na pravém místě a nemocné dívky se společně se svou rodinou ujme. Za čas přijímá Malka novou víru i nové jméno. V té době ale ještě netuší, jak moc život ve zmrzlinářské rodině ovlivní její další cestu.
Když se provdá za krásného Alberta Dunkleho, začíná od nuly. Malka, nyní paní Lillian Dunkleová, jezdí se svým mužem napříč Amerikou a vydělává si na živobytí prodejem zmrzliny. Díky bystré hlavě plné nápadů se manželskému páru brzy podaří otevřít několik franšíz. Dunkleovi dobývají svou zmrzlinou celé Státy a z Lillian se stane veřejně známá a opěvovaná osobnost.
Avšak každá mince má dvě strany. Lillian, která v životě prožila mnoho bolestivých chvil, se sice navenek tváří jako milá dáma, ale v soukromí je velmi tvrdou ženou - obchodnicí se sklony k častému pití. A její minulost ji pomalu, ale jistě začne dohánět....

Kniha shrnuje velký kus amerických dějin, do kterého je vložen příběh životem zkoušeného dítěte, později mladé dívky a ženy. Upřímně musím říct, že mě neskutečně dostala. Je psána velmi poutavým a čtivým způsobem. Tak, že vám dá velkou práci, abyste se od ní v průběhu čtení odpoutali.
Jediné, na co si neumím prozatím udělat zcela jednotný názor, je hlavní hrdinka. Již několikrát jsem se setkala s tím, že bývá označována jako postava vyloženě záporná. Já však tento dojem nesdílím. Když vezmu v potaz události, které ji od malička formovaly, zřejmě se nelze divit tomu, v jakou bytost vyrostla. Po celou dobu čtení jsem spatřovala záblesky lidskosti, které se naučila s přibývajícími zkušenostmi a roky potlačovat, aby uchránila sebe samotnou. Každé trápení, jež prožila, bylo jako dílek do skládačky puzzle, jejichž spojením se kolem jejího nitra vytvořil tvrdý, neprostupný krunýř. Prostě nechtěla, aby jí někdo zase ublížil.

Jak je patrné z mojí recenze, knížku vám k přečtení z celého srdce doporučuji a jsem zvědavá, jak se bude líbit vám :-)

tezzpoletsar
15.08.2017 4 z 5

Souhlasím s tím, že první část knihy se mi líbila více. Celkově moc hezký příběh.

hrosik3
10.04.2017 3 z 5

První polovina knihy se mi líbila více,druhá část už neměla nápad, ani spád. Dočítala jsem poměrně dlouho.

Jonna
21.09.2016 4 z 5

Milánkové, klidně si mě zastřelte, mně se kniha moc líbila. :-) Trochu víc se mi líbila ta část historická, ze začátku mi prolínání se současností lezlo na nervy, ale ke konci jsem postavu pochopila a v podstatě jí odpustila. Asi nemohla být jiná.
Taky moc oceňuji, že autorka si dala tu práci a vše z oboru výroby zmrzliny pilně nastudovala. Díky ní už vím o výrobě zmrzliny (téměř) všechno. Je fajn se při čtení románu také poučit.

silazwyku
22.06.2016 5 z 5

Hezký, silný, poutavý příběh. Kniha se velmi dobře čte.

ritz
13.04.2016 4 z 5

Mě se knížka líbila, mám ráda knihy, které mapují celý život zajímavé osobnosti. Ne že by hlavní hrdinka byla nějak sympatická, ale život měla rozhodně zajímavý.

Dousabel
16.02.2016 3 z 5

Jak už tu bylo psáno, první půlka popisující Malčino pohnuté dětství, dospívání a seznámení se s Bertem byla supr. Ale poté, co se z hlavní autorky stane posedlá kariéristka s touhou po bohatství, která se za každou cenu snaží dosáhnout svého a hlavně nahrabat, co nejvíce, ztratila veškeré mé sympatie. A nepomohlo jí ani to, že se v osmdesáti zhulí jako puberťák :) Holt, každý má jiné priority, já budu raději věnovat veškerý svůj volný čas sobě a rodině (a čtení:) )

Zuzzqa
01.02.2016 3 z 5

zaujímava kniha, pekné myšlienka aj príbeh. Prvá polovica knihy však mala zaujímavejší sspád, od strany cca 250 sa mi už čítala ťažko, musela som sa nútiť a veľa som preskakovala. Príbeh už nebol ak zaujímavý veeľa vecí sa opakovalo.

mysterygirl
23.12.2015 4 z 5

4 hvězdy, ale jen za to, že se mi moc líbil manželský vztah Malky a Berta

Heyhey
19.08.2015 3 z 5

První polovina knihy velmi čtivá a zajímavě napsaná, druhá polovina nic moc, takže hodnotím jako průměr.

eva7328
13.07.2015

Prvých 200 strán bolo výborne napísaných, potom to chcelo vo vydavateľstve preškrtať, pretože som sa nudila a veľa preskakovala. Dobre vykreslené postavy, ale počas čítania som stále čakala, že sa niečo prevratné stane. Nestalo sa. Zbytočne hrubá kniha, ale dej bol zaujímavý.

bookcase
01.07.2015 5 z 5

Skvělý román o osudech zmrzlinové královny. Hrdinka není jednoznačně kladná, má své mouchy a za svým si jde přes mrtvoly. Co mě tam štvalo, bylo oslovení milánkové. Mám na něj podobnou averzi jako na vnitřní bohyni :D

Sobotikova
17.05.2015 3 z 5

Knížka se mi dobře četla,děj byl zajímavý. Jen hlavní hrdinka si mé srdce nezískala a chvíli jsem měla pocit, jestli nás čtenáře ještě jednou osloví "Milánkové", tak knížku odhodím do koutu :) Klidně mě zastřelte! (další až moc oblíbená hláška paní autorky)
Jestli někdo knížku začíná číst, tak by si pro zajímavost mohl za "milánky" dělat čárky, zajímalo by mne, kolikrát tam to slovo bylo použito. Já už určitě knihu číst podruhé nebudu.

fruitbueno
11.05.2015 2 z 5

Zajímavý příběh, který mi však přišel velice nepravděpodobně zpracovaný. Ano, respektuju Malčinu povahu, její svérázný pohled na svět a život, ale přesto se domnívám, že člověk, který by prožil podobné věci, by v sobě po celý zbytek života měl mít kousek pokory, respektu a ohledu... Americký sen tak pro mě zůstává neupřímný, chladný a cynický.

*Táňa*
21.04.2015 4 z 5

Susan je brilantní autorka a Zmrzlinová královna je opravdu báječná kniha.

Adris
12.04.2015 5 z 5

Výborná kniha! Velmi čtivá se zajímavým nápadem. Byl by z ní skvělý film. Moje recenze: http://adrisbooks.blogspot.cz/2015/04/zmrzlinova-kralovna.html